Kádě se šplouchajícími se šupináči najdou letos Jihomoravané na tisícovce míst. To je celá třetina z celkového počtu v republice. Podle prodejců by ale neměli s pořízením otálet. „Pokud nechají nákup na poslední chvíli, riskují, že ryby už nebudou. Museli jsme stopnout i rezervace na jejich zpracování, nestačí nám na to kapacity ani chladící boxy,“ sdělil v úterý Deníku Rovnost Miroslav Žampach z prodejny v Hodoníně.

Obnova severního křídla zámku Uherčice na Znojemsku je po dvou letech u konce. Stála 130 milionů korun.
Z ruiny se vyloupla blyštivá perla: zámku v Uherčicích pomohlo 130 milionů

Cena kaprů:

* Letos se navýšila o 10 až 12%, asi o 10 korun za kilogram živé váhy
* Na stáncích zaplatí lidé od 95 do 99 korun za kilogram
* Výběrové větší kusy ryb stojí kolem 110 korun za kilogram
* Za zpracování zaplatí lidé kolem stokoruny

Podle něj je letos ryb méně. To potvrdil i obchodní náměstek Rybnikářství Pohořelice Pavel Míšek. „Celorepublikově je úroda nižší, kvůli chladnému období v sezoně. Méně je hlavně kaprů první třídy. Jsme ale připravení a všechny objednávky pokryjeme,“ ujistil Míšek.

Na stánky si ze sádek rybnikářství ve Velkém Dvoře prodejci odvezou více než pět set tun ryb. Od úterý tam blízkou podnikovou prodejnu posílil i venkovní pult. Kvůli množství aut správci zřídili další parkoviště ve dvoře podniku. „Chci Pohořelického lysce, tak tříkilového, raději dva,“ přišel si tam pro štědrovečerní večeři například Lubomír Straka.

Živí kapři s ním odcestovali autem v nádobě s vodou. „Často si lidé odnesou ryby živé, dají si je do vany, třeba kvůli dětem,“ poznamenal prodejce.

O zákazníky ani drobná přání tam v úterý neměli nouzi. „Dejte mi jen pár šupinek, živého kapra nechci. A v obchodě už porcované nemají,“ tvrdil zklamaně starší muž u stánku.

Obrovský zájem potvrdil i vedoucí tamní prodejny Jiří Patočka. „Doposud se lidé jen trousili, dnes to ale nabírá na obrátkách. Asi polovina požaduje živé ryby, další půlka chce porcované nebo zbavené kostí,“ sdělil v rychlosti od fronty zákazníků.

Multifunkční traktor pro údržbu parků pořídili Znojemští za více než dva miliony korun.
Vyhloubí jámu pro strom, poseká trávu. Znojemští dali za stroj dva miliony

Třeba rovnou filety jsou schopni zpracovat z vybraného kousku z kádě i prodejci na náměstí u kostela v Pohořelicích. „Zatím je klid, ale očekáváme nápor těsně před Vánoci. Loni v Břeclavi stáli lidé třeba dvě hodiny frontu u stánku na zpracování kapra. Neměli by to nechávat na poslední chvíli,“ doporučil s keserem ponořeným ve vodě Vladimír Berník ze stánku.

Na prodejce dohlíží inspektoři

Za ryby si lidé letos připlatí. „Zhruba o deset až dvanáct procent více než loni. Na stánku to může dělat asi deset korun navíc,“ potvrdil Pavel Míšek. V průměru stojí kilo živé váhy kapra od 95 do 99 korun, výběrové kousky asi o deset korun víc. K tomu je třeba připočítat náklady na zpracování, pokud je zákazník požaduje.

Z komunismu rovnou do podnikání. Obchod s květinami si manželé Moštkovi postavili před 30 lety na zahradě. Byli mezi prvními podnikateli po revoluci, s číslem 70 na ŽL. Dnes ho provozuje dcera Hana Víchová .
Karafiáty jsou retro. Lidé chtějí kytice i z kondomů, říká květinářka ze Znojma

Se zahájením prodeje ryb se vydali ke stánkům i veterinární inspektoři. „Jako obvykle se zaměří jak na zacházení s živými rybami, tak na dodržování pravidel legislativy při jejich usmrcováni. Kontrolovány budou také hygienické podmínky prodeje,“ sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Obchodníci s rybami letos nahlásili úředníkům téměř tři tisíce prodejních míst v celé republice, více než v předchozích letech. „Letos by se nejvíce stánků s kapry mělo objevit v Jihomoravském kraji, na který připadá téměř třetina všech prodejců v republice,“ dodal mluvčí Vorlíček.