Bývalý kapucínský klášter nedaleko Dietrichštejnské hrobky v Mikulově se po několika letech pečlivé práce restaurátora Jana Knora proměnil v galerii. Poprvé se jeho brány otevřou zájemcům v rámci Vítání jara. K vidění budou dokumenty z opravy a historie řádů kapucínů v Mikulově.

„V Mikulově jsem během restaurátorských prací v devadesátých letech objevil toto mystické místo. Přes vysoký stav rozkladu a proměny původní formy bývalého presbytáře jsem byl okouzlený,“ přiblížil Knor důvod, proč se pustil do nákladného projektu za miliony.

Víc než galerie

Cílem obnovy domu je širší kulturní rámec přesahující funkci galerie. „Město Mikulov podporuje mnohotvárné kulturní aktivity, ke kterým bychom rádi přidali velice inspirativní zákoutí vedle Ditrichštejnské hrobky, dříve Lorety v centru města. To znamená, že vedle výstav obrazů, komorní plastiky, grafik či fotografií zde časem lidé uvidí drobná divadelní představení, poslechnout si budou moci recitaci veršů či uslyší komorní hudbu,“ vyjmenoval s tím, že galerie ponese název Konvent.

Náklady na opravu zchátralé mikulovské památky se podle informací restaurátora vyšplhaly ke čtyřem milionům korun. „Značnou část restaurátorských výkonů jsme provedli vlastními odbornými silami s řadou dlouholetých spolupracovníků – kamarádů. Vše bylo bez jakýchkoliv dotací,“ prozradil Knor.

„Velmi mě těší, že práce, která se věnuje tomu, aby byl Mikulov přátelský jak k obyvatelům, tak i turistům, je vidět. Je to sice čistě soukromá akce pana Knora, ale my jsme za to vděční, protože galerie, které tady vznikají, s námi spolupracují, a Mikulov tím žije. Chceme být kulturním městem,“ neskrýval mikulovský starosta Rostislav Koštial spokojenost.

Jak dodal, město teď navíc připravuje stálou expozici moderního umění na zámku. „Chtěli bychom se stát mekkou kultury,“ netajil se. Navíc jej velmi těší, že se někdo pustil do celkem náročné opravy církevní památky. „Každá snaha o záchranu památek ve městě je velmi vítaná. Stále je ale dost domů, které zatím neměly to štěstí jako bývalý kapucínský klášter,“ zamyslel se mikulovský starosta.

Radost z nové galerie má i Sylva Chludilová z Mikulova. Ta je sice provozovatelkou tamní galerie Efram, Konvent ale rozhodně jako konkurenci nebere. „Jsem ráda, protože každý takový počin znamená, že se do Mikulova vydá ještě více turistů. Ti toho budou mít také více k vidění, takže jen tak dál,“ usmívala se.

Sama se už byla v nové galerii podívat. „Je to nesmírně krásný prostor a je to velice citlivě opravené. Navíc historie města mě velice zajímá, takže jako mikulovská rodačka a patriotka se ráda podívám na minulost kapucínů ve městě,“ sdělila Chludilová.

Galerie se prvním návštěvníkům otevře v sobotu v deset hodin dopoledne. Lidé uvidí výstavku věnovanou historii řádu a také dokumentační materiály týkající se obnovy stavby.