Ten se netají rozhořčením, že Hustopečští Kravihorcům nápad ukradli. „Postavili jsme pomník neúnavnému pracantovi, který provází lidstvo od počátku věků na této planetě,“ vyhlásil Petrásek.

Den začal slavnostním výstřelem z hmoždíře, po kterém všechny příchozí starosta Bořetic Václav Surman vyzval k demonstraci. „Naši jižní přátelé vybudovali od Vídně k Mikulovu spoustu větřáků. Přes naše území ročně přelétají tisícová hejna špačků, která chtějí uletět na jih. Ale jižané v té době větřáky zapínají a vhání nám špačky zpátky sem a nepustí je, dokud nám nesežerou celou úrodu,“ objasňoval důvod demonstrace Surman. Během deseti dnů chtějí Kravihorci rozložit stoly na hranicích v Mikulově. „Na stolech budou klobásy, škvarky, tlačenka a pochopitelně víno. Pozveme jižní přátele a domluvíme se s nimi, aby nechali špačky volně odlétat,“ popisoval v živých barvách.

V rámci oslav Kravihorští odhalili také desku novému známkovému vínu s názvem KSČ – Kravihorská směs červená. Pak už se přítomní rozutekli do dvaadvaceti malebných kravihorských sklípků, aby ochutnali, jaká vína se loni urodila.