„Vzhledem k rozpočtu na příští rok si takovou investici město nemůže dovolit. Nicméně současný stav také nevyhovuje, musíme najít provizorní řešení, jak místo zkulturnit,“ uvedl místostarosta Mikulova Eduard Kulhavý.

Ruku hodlá zvednout pro výsadbu nové zeleně. „Celkově jde o velice nenáročnou a schůdnou variantu, dokud nenajdeme prostředky na kašnu. O její podobě se však musí ještě jednat,“ řekl místostarosta.

Nový výběr

S doporučením na odložení výstavby přišli před časem členové městské komise, jež má na starosti architekturu. „Práce pozastavit a zabývat se jimi v budoucnu,“ vzkázala komise směrem k radním, kteří s návrhem následně souhlasili.

Kašna měla spolknout půl milionu korun. Část tamních obyvatel se však ozvala, že moderní vodní prvek naruší tvář historického města. Proto nejspíš dojde na dočasné zašpuntování vodních vývodů a místo fontány dělníci vysází dlažební kostky.

Ačkoliv se mikulovský starosta Rostislav Koštial brání navrhovanou kašnu výtvarně hodnotit, přiznává, že do oka mu nepadla. Kývl by pro ni jen v momentě, kdyby ji odsouhlasili tamní odborníci. Ti však rozhodli opačně.

„Setkal jsem se s panem architektem a dohodli jsme se, že práce na kašně odložíme. Navíc by měla být z poměrně drahé žuly. Cena by tak mohla vystoupat až na šest set tisíc korun,“ řekl Koštial.

Zároveň potvrdil, že v budoucnu by se fontána měla u kina objevit. V jaké podobě a kolik ukrojí z městského rozpočtu, je nejasné.

Aby se lidé u volného prostranství dočkali vodního zpestření, musí se nejprve radní společně s mikulovskými odborníky dohodnout na ceně a vzhledu. Nejspíš tak opět vyberou z návrhů od architektů, kteří se zapojí do nového výběrového řízení.

„Je možné, že nakonec zvolíme stejného autora s pozměněným návrhem nebo i tím stejným. Vím, že trefit se ideálně na vybrané místo je obtížné. Okolní architektura je totiž různorodá a historických prvků tam moc není,“ mínil starosta.

Na mysli měl zejména podobu kina a blízkého altánku, o kterých prohlásil, že se dřívějším stavitelům úplně nevyvedli.

Vedení města by také přivítalo výraznější zájem Mikulovských o podobu ulic a prostranství. V řešení fontány byla podle Koštiala jejich aktivita téměř nulová.

„Ozvalo se jen pár jedinců. Jsem přesvědčený, že urbanistika by měla být podrobená názorem lidí. Alespoň tedy částečně. Je ovšem jasné, že to nemůže být pouze jediný pohled. S takovou by snad nestála ani Eiffelova věž,“ dodal první muž mikulovské radnice.

LUKÁŠ IVÁNEK
DANA SMRČKOVÁ