Jak jsou lidi nalití, tak tam hází cokoliv, říká ke kašnám Josef Med, provozně technický náměstek společnosti Tempos Břeclav, která se stará o jejich pravidelnou údržbu.
Nejvíce pocítila odvrácenou lidskou tvář ta na pěší zóně poblíž vlakového nádraží. „Nevypadá to dobře, ale dost odpudivě. Tato se zdá být taky nejšpinavější. Někdo tam už několikrát nalil saponát a vyčištění trvalo pěkně dlouho,“ řekl muž, který včera dopoledne procházel kolem. O popularitu nestál, přál si zůstat v anonymitě.

V Břeclavi je celkem šest kašen. Vandalismus se asi nejvíce projevuje na pěší zóně a uvnitř sousedního parku, kde se nachází největší nádrž s vodotryskem. „Lidi tam hází třeba dlažební kostky, klacky, platové lahve nebo sklo. Někteří se tam přijdou i vykoupat. Už jsem odsud několik takových výtečníků vyháněl,“ řekl Med.

Společnost Tempos čistí kašny asi dvakrát týdně. Když však někdo do nádrže s vodou nalije saponát, čištění trvá až čtyři dny. Do nádrže u nádraží se to jen v poslední době stalo třikrát. „Musíme tu vodu odpouštět do přepadu. Než se úplně vypere, tak to trvá,“ uvedl Med. Zamezit problému ale podle něj nejde. „Postavit tam policistu, tak to stejně neuhlídá. Na jednom konci ano, ale na druhém už tam někdo bude něco lít. Stačí litrovka jaru a už to je,“ soudí pracovník Temposu. Jedno vyčištění kašny přitom vyjde asi na sedm set korun.
Například v Mikulově se s podobným problémem nesetkávají. Kašnu mají pouze jednu – na Náměstí. Určité problémy podle mikulovského místostarosty Eduarda Kulhavého způsobují lapkové, kteří někdy kleštičkama loví z nádrže peníze. „Saponát tam někdo nalil jen jednou, bylo to loni. Spíš nás trápí vandalové, kteří rozbíjí lampy umístěné pod vodou,“ podotkl Kulhavý.
Protože se takové excesy dějí v noci, zatím se nepodařilo nikoho z výtečníků polapit. „Kamera na Náměstí nezabírá jen jedno místo,“ vysvětlil místostarosta…

Více v Břeclavském deníku v pátek 24. srpna