Pro stavební úpravy je ale třeba postavit vjezd a ten má vzniknout právě na místě dnes už bývalé kašny. „Ta stála na svém místě přes sto let. Pro vodu či napájet koně sem chodili lidé z celého města,“ tvrdí jedna z iniciátorek akce za záchranu kašny, místní podnikatelka Jarmila Kratochvílová.

Verdikt památkářů a stavebního úřadu ve Valticích je ale nekompromisní. Kašna není památkou a stavba vjezdu do farní zahrady je povolená. „Možná to nebyla památka, ale ta kašna sem prostě patřila. Tvořila krásnou dominantu a místní lidé na ni byli zvyklí,“ míní Kratochvílová.
Cílem signatářů petice je dosáhnout toho, aby se zahrada dala do pořádku a kašna se pak vrátila na původní místo. Spolek pro obnovu valtického farního společenství chce ale kašnu přesunout do zrekonstruované zahrady a na místě vzniklého vjezdu postavit bránu.

„Konečné zakomponování do vnějšího komplexu fary jsme zatím v projektech ani s Památkovým ústavem neřešili,“ uvedl Petr Sláčala ze spolku. Zároveň dodal, že si uvědomuje citlivost a vážnost celé záležitosti. Proto chce spolek návrh projektanta na konečné zakomponování kašny diskutovat s valtickou veřejností.

„Asi každý byl šokovaný, když zjistil, že kašna se rozebírá. Spolek pro obnovu valtického farního společenství chce ale ze zahrady udělat místo pro kulturní akce i na odpočinek obyvatel Valtic. To, že kašna už není na svém místě, je zkrátka daň za opravu zahrady,“ uvedla starostka Valtic Terezie Lvová. „Možná jsme měli o záměru informovat lidi předem,“ připustila. Dobrou zprávou podle ní je, že spolek chce kašnu zachovat.
Spolku se na celkovou rekonstrukci fary včetně zahrady podařilo získat pětimilionovou dotaci od ministerstva kultury. Na obnovu přispívají lidé z celé farnosti, pomůžou i peníze z chystaného koncertu Hradišťanu. Celkem má rekonstrukce stát přes deset milionů korun.