Kašnice má pouhých 230 obyvatel. Vedení obce každoročně pracuje zhruba s dvoumilionovým rozpočtem. Pokud by bylo peněz více, mohla by vesnice koupit od Jednoty Mikulov obchod, který je už rok zavřený a pronajmout ho některému obchodníkovi. Lidé tak musejí nakupovat potraviny v sousedních obcích.

„Obchod kdysi vybudovali místní obyvatelé v akci Z, pak se převedl na Jednotu. Teď je však zavřený a nemáme peníze na to, abychom ho koupili zpátky a opět se zprovoznil,“ postěžoval si kašnický starosta Pavel Přibyl.

Jednota Mikulov sice obci nabídla budovu k prodeji, jenže podle starosty je požadovaná částka nad možnosti obce. A jak se ukázalo, i výše nájmu tamní podnikatele dokázala odradit. „Jiný obchod tady není. Lidé si mohou nakoupit nejblíž v Kloboukách nebo Krumvíři,“ poznamenal Přibyl. Zejména starším lidem však obchod s potravinami v místě jejich bydliště citelně chybí.

S dvoumilionovým rozpočtem si Kašničtí nemohou příliš vyskakovat. Z obecní kasy je nutné každoročně vzít na nejnutnější investice.

„Vloni jsme dělali nové veřejné osvětlení a předloni to byla kanalizace. Každý rok dáváme peníze na opravu kanalizačních šachet, které jsou v silnici. Vloni jsme kupovali informační radar na měření rychlosti. Letos se chystáme koupit další kontejner na komunální odpad,“ vylíčil starosta. Protože Kašnice postrádá sál na pořádání nejrůznějších akcí, chce letos rozšířit malou zasedací místnost.

„Peněz je v každé obci málo. Věcí, které by se daly naplánovat, je strašná spousta,“ uvědomuje si také Jaroslav Matýšek, starosta Kurdějova, kde žije 395 lidí. Proto tam rozpočet dosahuje větší výše než v Kašnici. „Máme rozpočet zhruba tři a půl až čtyři miliony korun,“ prozradil starosta.

„Dělají se věci, které jsou bezpodmínečně potřeba. Musí se samozřejmě šetřit,“ dodal Matýšek. Letos má obec ležící kousek od Hustopečí v plánu například opravu děravé silnice. A šetří na splaškovou kanalizaci a výstavbu čistírny odpadních vod.

Šetřit umějí v Ladné. Obec, která se před čtyřmi lety odtrhla od Břeclavi, za dobu své samostatnosti chystala větší projekty, které chce v nejbližší době začít uskutečňovat. „Příští rok chceme opravit hasičskou zbrojnici a začneme s výstavbou multifunkčního zařízení. Na to máme na účtu peníze, které jsme za čtyři roky našetřili,“ prozradila starostka Ladné Renáta Priesterrathová.

Pro vesnici, kde žije 1250 lidí a která začínala od píky, znamenalo podle starostky osamostatnění jednoznačně změnu k lepšímu. „Prokázalo se, že je obec životaschopná. Pokud budou vypsané dotační tituly, tak se o ně budeme samozřejmě ucházet a v případě úspěchu je využijeme na plánovaný multifunkční objekt. Ale pokud je nezískáme, dokážeme jej postavit i za vlastní peníze,“ poznamenala Priesterratho­vá.