Břeclavský deník Rovnost před pár dny informoval o vytvoření nového pracovního místa v břeclavském muzeu a galerii, které připadlo radní města Aleně Andělové (ČSSD).

Kolotoč otázek, odpovědí a komentářů v pondělí na zastupitelstvu roztočil opoziční zastupitel Jakub Matuška (Mladí a Neklidní). Zajímali jej cíle města i náklady spojené s touto novou pozicí.

Odpověděl mu místostarosta Jaroslav Válka (ČSSD). „Určité zvýšení nákladů to přinese. Tato příspěvková organizace města však prakticky nečerpá žádné dotace, nová pracovnice s tím může začít," řekl na obhajobu Andělové.

Koaličního partnera poté doplnil Dominik. „Debatovali jsme o tématu podpory kultury, propagace a turismu ve městě. Inspirovali jsme se Mikulovskou rozvojovou společností, která funguje velmi dobře. Obdobná nová organizace ale v Břeclavi nevznikne, základnou se stane městské muzeum a galerie. Může tam dojít k úpravě organizační struktury," uvedl starosta s tím, že Andělová v této oblasti zkušenosti má.

Radní Libor Nazarčuk ze sdružení Pro Region poté zamračeně poznamenal, že se celá záležitost vůbec neřešila na radě města.

Tomu se podivil i Břeclavan Karel Ertl. Nechápal, že o tomto rozhodnutí dopředu nevědělo širší vedení radnice, nýbrž pouze místostarosto­vé města.

V jednom však panovala shoda. Někteří zastupitelé za sociální demokracii i opozičník Matuška otevřeně podpořili zvýšení úsilí města v čerpání dotací pro kulturu.

Starosta Dominik nakonec překvapil prohlášením, že břeclavské muzeum a galerie se s úpravou či doplněním náplně této organizace dostane „pod křídla" hnutí ANO. „Vše k tomu po dohodách s našimi koaličními partnery směřuje," znejistěl některé přítomné Dominik.

Andělová se stala na začátku února zástupkyní ředitelky muzea a galerie, spolustraničky Aleny Káňové. Ta byla radní města za bývalého starosty Oldřicha Ryšavého. Výběrové řízení se nekonalo. Úvahy o „trafice" pro svou osobu Andělová odmítla.