Prohlédnout si nejnovější vinohradnickou techniku v akci a vyzkoušet si nejrůznější pomocníky pro práci ve vinohradu mohli ve středu lidé ve vinici pod Svatým kopečkem v Mikulově. Konal se tam čtvrtý ročník akce s názvem Kázání ve vinici. Vinohradnický jarmark byl tentokrát zaměřený na energetickou soběstačnost, efektivní hospodářství či automatizaci a nahrazení nedostatku pracovní síly.

Vinohradnickou a vinařskou techniku cílící na precizní zemědělství představilo sedmadvacet firem. K vidění byly osobní a užitkové vozy, čtyřkolky, traktory a vinohradnická technika.

Nechyběly ani stroje pro agronomické operace, jakými jsou třeba rozmetadla, kultivátory, podmítače nebo mulčovače, ale i postřikovací a sběrací stroje. Návštěvníci se také dozvěděli více kupříkladu i o novinkách ve výživě půdy či ochranných prostředcích.

Z viniční trati Sahara v katastru Pavlova někdo ukradl více jak stovku sazenic révy vinné.
Zloději si vyčíhli sazenice révy na viniční trati Sahara. Zmizelo jich přes sto

„Kázání ve vinici je odkazem na profesora Viléma Krause, který svoje studenty přiváděl přímo do terénu, tedy na praxi do vinice. A říkával tomu kázání ve vinici," řekl prezident Svazu vinařů České republiky Martin Chlad.

A pokračoval. „Jeho odkaz jsme převzali a spojili dva světy. Ten komerční, tedy firmy, které nabízí produkty či služby vinařům, a potom vinaře, kteří v průběhu roku moc nemají čas se jim věnovat. Zde si mají možnost v jeden den na jednom místě na konkrétních ukázkách, nebo si stacionárně, maximum těch služeb a produktů prohlédnout.“

Kázání ve vinici pod Svatým kopečkem v Mikulově.Kázání ve vinici pod Svatým kopečkem v Mikulově.Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Letošním tématem bylo vše, co míří k automatizaci a digitalizaci. „Vinařství má možnost být soběstačné. Takový ostrov uprostřed státu. Vinaři si v současnosti mohou pořídit třeba dokovací stanici pro elektrická zařízení, na kterou můžou mít připojeno malé vozítko pro obsluhu do vinohradu. Současně mohou obsluhovat dron, jehož součástí je naváděcí a monitorovací systém pro zavedení různých látek, které je třeba dodat do vinohradu,“ nastínil Chlad.

A zmínil, co jej zaujalo vůbec nejvíce. „Vždycky jsem tak trochu fascinovaný technikou, která se přidává za traktory, umí projet řádkem mezi révou, a naráz dokážou provést hned dva tři úkony,“ vyzdvihl s úsměvem.

Podívejte se, jak to vypadalo u Svatého kopečku v Mikulově

Zdroj: Deník/Iva Haghofer