Jeho zvýšené koncentrace odhalil výzkum v třiadvaceti z šedesáti obcí. Problémem je obecně spíše na venkově než ve městě, protože je jeho produkce částečně způsobena vytápěním tuhými palivy. „Informace z měření jsou důležité pro rozhodování o dalším zacílení podpory výměny starých nevyhovujících lokálních zdrojů tepla,“ uvedl statutární náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Lukáš Dubec.

Orlice Mattoni byla desítky let symbolem dálnice D2 u Hustopečí.
Symbol D2 je pryč. Po orlici Mattoni u Hustopečí zbyla jen prázdná plocha

Koncentrace karcinogenní látky se v jednotlivých obcích výrazně liší. Na jižní Moravě je na tom v tomto ohledu nejhůře Louka, Nová Lhota a Velká nad Veličkou. Naopak nejlepší výsledky naměřili výzkumníci v Krásensku, Dambořicích a Adamově. „Je pravda, že je v Adamově spousta paneláků a bytových domů, takže vytápění tuhým palivem tady není až tak rozšířené. Navíc se tu nedrží mlha, na rozdíl od ostatních měst,“ řekla Pavla Frňková z Adamova.

Průměrné koncentrace benzo[a]pyrenu získané ze šesti měření na každé z lokalitPrůměrné koncentrace benzo[a]pyrenu získané ze šesti měření na každé z lokalitZdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Lidé si mohou ovzduší ve své obci zkontrolovat na interaktivní mapě na stránce monitoringpau.cz.

Imisní limit benzo[a]pyrenu v ovzduší je daný zákonem, přesto mnoho měřících stanic v České republice vykazuje jeho překročení. „Na základě výsledků připravujeme akční plány, ve kterých městům a obcím navrhneme opatření ke zlepšení kvality ovzduší,“ okomentoval situaci Jakub Bucek z firmy Bucek, s. r. o., která tuto expertní činnost provádí.

V Poštorné se o uskutečnily tradiční hody. V pondělí se konal průvod pro mužácké stárky. Foto Jaroslav Kicl
Podívejte se na průvod pro mužácké stárky. Takto vypadaly hody v Poštorné

Plány chce firma zpracovat ke konci roku 2023 a předá je krajskému úřadu. Měření provádějí odborníci ve třech obdobích, dokončená je zatím zimní etapa. Současná letní se chýlí ke konci a poslední zimní začne ve druhé polovině ledna příštího roku. „Měřené lokality zůstanou stejné jako v předešlých . Takto získáme přehled o rozdílech v kvalitě ovzduší v jednotlivých letech a ročních obdobích,“ sdělil Radek Vít, Je výzkumný pracovník Centra dopravního výzkumu, které projekt zastřešuje.