Zatímco mezi obyvateli Hustopečí, které s aplikací přišly jako první, se program ujal, v menších obcích je počet závad ohlášených elektronickou cestou nízký. „Lidé se ještě musí mapu naučit plně využívat, stále nám chodí závady hlásit spíše osobně," potvrdil starosta Boleradic Bohuslav Barek.

Na co obyvatelé Hustopečí upozorňují:
Odpad. „Již delší dobu nebyl vyvezen kontejner s bílým sklem. Barevné sklo je vyvezeno, bílé ne, začíná se to hromadit."
Hluk. „Parkování autobusů nemají vyhrazené parkování je potřeba kontrolovat policií, návrh přesunout kulturní akce do prostor sadů kpt. Jaroše hluk."
Světlo. „V délce cca 100 m je tma. Prochází tudy do obytné zóny spoustu dětí a v této části trasy je pouze jedno světlo. Dvě evidentně chybí."

To potvrzují i čísla. „Zatím nám byla prostřednictvím mapy závad nahlášena pouze jedna porucha, snad to lidé budou časem používat víc," uvedl Barek. Na nule jsou zatím v Morkůvkách. Přitom tamní obyvatelé mají program k dispozici již čtyři měsíce. „Máme v obci málo závad. A pokud za tu dobu někde například nesvítilo světlo, řekli nám to lidé osobně," vysvětlovala starostka Morkůvek Brigita Petrášová.

S malým zájmem o elektronické hlášení poruch a závad se potýkají také Horní Bojanovice. Za čtyři měsíce fungování mapy nahlásili obyvatelé jen dva problémy. Oba se týkaly nefungujícího pouličního osvětlení.

Právě poruchy veřejného osvětlení a poničené silnice a chodníky jsou nejčastějším typem závad, tvoří více než polovinu hlášení. Kromě nich se lze v mapách setkat i s neobvyklejšími „poruchami". „Dostali jsme hlášení o osmi závadách. Jedno z nich bylo, že nám v obci roste marihuana. Nezjišťoval jsem, jestli se jedná o pravou nebo nepravou, raději jsme ji okamžitě zlikvidovali," konstatoval bořetický starosta Surman.

I přes prozatím nevelké využití si starostové aplikaci chválí. Oceňují na ní především svižnější řešení problémů. Další předností je podle nich také to, že se dozvědí o poruchách, které nejsou takzvaně na očích. „Hlášení, která zatím přišla, oznamovala závady, o kterých jsme nevěděli. Bez mapy by nám tak trvalo delší dobu, než bychom je zjistili a mohli začít řešit," sdělil Surman.

Kromě toho poukazuje hustopečský místostarosta Libor Sadílek ještě na jednu systémovou výhodu. „Každá hlášená chyba se musí nějakým způsobem vyřešit, nejde ji nijak smazat. A to, jak je proces řešení daleko, může každý den po dni sledovat. To je podle mě obrovské plus," řekl.

První mapa závad vznikla v srpnu minulého roku v Českém Krumlově, kde za první dva měsíce nahlásili Krumlovští 121 problémů. Obdobné programy mají k dispozici také například obyvatelé Havířova a Klimkovic na Ostravsku, Jilemnice či Židlochovic.

SOŇA CHMELÍKOVÁ