Jen stěží by historici hledali v kronikách den, kdy se na Břeclavsku sešlo tolik lidí s modrou krví.

V sobotu jich v regionu procházelo městskými a obecními ulicemi několik desítek. Skupiny tří králů, většinou dětí nebo dospívajících vyrazily koledovat na většině míst kolem poledne.

Například v Charvatské Nové Vsi se u tamního krejčího Václava Peška se děti společně s doprovázejícími rodiči scházeli chvíli před jednou hodinou odpolední. Pešek je autorem pětadvaceti kostýmu, které lze pro koledování využít. „Letos jdeme už popáté. Máme to jednodušší v tom, že děti jsou tři. Jen čím více rostou, tím je s nimi domluva těžší,“ řekla s úsměvem Dagmar Benešová.

Na místě setkání s ostatními koledníky stáli první. V kostýmech, s neodmyslitelnou hvězdou a nalíčení. „Učím děti, že vybírat peníze na správnou věc je dobré. Lehnout si můžeme doma u televizního koncertu,“ pokračovala.

Tou dobou se už u domu krejčího objevili další králové. Čeká je obchůzka od domu k domu. A různé reakce lidí, již otevřou dveře. „Jsme domácí, takže lidi na nás už čekají. V Charvatské chodí asi pět skupin a každá má svůj rajón. Už se nám ale stalo, že jedna starší žena v natáčkách otevřela jen na škvírku. Děti se nadechly, že začnou zpívat, mezitím však řekla, že nic nedá a zase zavřela. Vzali jsme to s humorem,“ vyprávěla Benešová v dobrém rozmaru.

Krátce po jedné hodině se skupiny dětí rozdělily. Někteří vyrazily do ulic břeclavské městské části, další se přesunuly do Břeclavi, kde už na pěší zóně čekali muzikanti. Malí králové pak zazpívali a společně s přihlížejícími lidmi se otáčeli směrem k vlakovému nádraží.

Na koních z toho směru jela královská trojice, která se stala hlavním lákadlem průvodu centrem města. Do pokladničky s nápisem charita pak lidé házeli mince a bankovky. Stejně jako koledníkům u domů. „Přispívám každý rok. Koledovat chodí také

vnoučata, takže celkem přispěji zhruba pět set korun,“ sdělila například Věra Hermanová. Letos se do Tříkrálové sbírky se letos zapojili lidé z šedesáti obcí břeclavského regionu. Zatím nejvíc v historii. Ve srovnání s minulým rokem přibyly Diváky a Kurdějov.

Zda dojde také na překonání vybrané částky, bude jasné po čtrnáctém lednu, kdy sbírka skončí. Naposledy se ve výsledku objevila částka téměř milion sedm set padesát tisíc korun. „Odhadovat překonání loňské částky je složité. U peněz člověk nikdy neví,“ krčila rameny Hana Jagošová z Oblastní charity Břeclav.

Jedním z prvních příspěvků se stalo šestnáct a půl tisíce korun, které dali dohromady lidé z největšího města v regionu při vánoční sbírce.