„Nápad založit klub jsem měla dlouho. Dělat veřejné čtení formou besedy byl můj sen. Není totiž nad to seznámit se s autorem knihy," říká mladá žena.

Lásku k tištěnému písmu se snaží vypěstovat také u svých dětí, které vozí do brněnských knihkupectví na autogramiády a autorská čtení. „Vždy jsem si přitom stěžovala tatínkovi na ježdění do Brna a hlavně složité parkování," prozradila dcera galeristy Stanislava Schneidera.

Pak vznikla ve Valticích galerie, za níž stojí právě její otec. S prostory, které se pro literární akce více než hodí.

Důkaz je možné vidět a slyšet dnes od pěti hodin odpoledne. Návštěvníci si mohou vychutnat vystoupení herce Hejlíka s knihou Už je tady zas. Jde o satirický román, jehož příběh se točí kolem probuzení Adolfa Hitlera v dnešní době. S Hejlíkem knihou prolistuje a provede Alan Novotný.

„Mým největším snem je přivést do naší galerie někoho jako Michal Viewegh či Zdeněk Svěrák k autorskému čtení," vypráví Caulfield, která je zastáncem klasických knížek, oproti moderním čtečkám.

„Když čtením nakazím jednoho z deseti lidí, tak to bude super. Pomalu na tom pracuji a snad se lidé naučí chodit. Najdou si čas a přijdou si něco poslechnout," věří zakladatelka valtického literárního klubu.

Nápadů má víc. Hlavně se ale soustředí na děti. Důkazem také je nedávné čtení zapadající do projektu Celé Česko čte dětem.

„Herec Radim Fiala na něm četl z knihy o dobrodružstvích Barona Prášila. Děti se nakazily a okamžitě si tu knížku utíkali půjčit," těší Caulfield, která nedá dopustit na Fialova seriálového kolegu Hejlíka. Ten podle ní vždy nastíní děj knihy, ale tu hlavní pointu vynechá. A to je to, co lidi nutí si ji koupit.

Donutil a Tučková

Na každý měsíc až do konce června připravují v Galerii Reistna něco jiného. „Máme naplánované, že přijede anglický spisovatel John Davis. Žije sice v Česku, ale mluví lámanou češtinou a píše anglické knihy," tvrdí žena, která má knihy víc než v oblibě.

Pro děti chystají ve Valticích besedu se spisovatelkou Ivonou Březinovou, ilustrátorem Adolfem Dufkem, který bude děti učit i kreslit. Přijede i moderátorka Saskie Burešová, písničkář Jiří Dědeček či autorka Kateřina Tučková. Účast přislíbil i Miroslav Donutil nebo Ruda z Ostravy.

„Nápadů je hodně, ale všechno ještě není úplně potvrzené. Táta chce taky získat nějaké písničkáře. A snažím se i o místní ochotnická divadla. Mimo jiné přijede například brněnské divadlo Anička a letadýlko," uzavírá Caulfield s tím, že chystají také soutěže pro dětské čtenáře.