Stráví je v domácnostech svých blízkých? Marie Šošková se pousmála. „Měla jsem jet k synovi do Charvátské Nové Vsi. Nepojedu. Vždyť tu máme všechno. Chci být tady," říkala penzistka.

Léta žila sama, pak rok ve valtické nemocnici. A nakonec našla zázemí v domově důchodců. „Když jsem přicházela, plakala jsem. Nevěděla jsem, jaké to tady bude. Jsem ale velmi mile překvapená," pokračovala nadšená žena.

VÝSKÁME JAKO KDYSI

Hledat mezi desítkami obyvatel přání jako nový iPhone nebo podobnou vymoženost je zbytečné. Podle sociální pracovnice Lenky Mackové je patrný zcela jiný přístup. „Vánoce jsou tady optimistické, ale mnozí se probírají vzpomínkami. Někdy zavládne i smutek. Jsou u nás někteří lidé, kteří by si přáli více návštěv příbuzných," tvrdí Macková.

Když už na obyvatele domova padne splín, ti optimističtější jej zahání písničkou. „Zatancuju si, zazpívám. Ráno vstaneme, pustíme si dechovku v televizi a výskáme jako za mlada," směje se Šošková.

VE VÁNOČNÍ KAVÁRNĚ

Její spolubydlící Božena Uhrová pocházející z Lednice se nad místem, kde stráví Štědrý den, ještě rozmýšlí. Možnosti? Rodina nebo právě pokoj a společenské místnosti s kamarádkou. „Uvidíme," zmínila s úsměvem.

V břeclavském domově důchodců přebývá více než dvě stě lidí. Tamní ředitel David Malinkovič se společně s kolegy snaží, aby sváteční prostředí bylo co nejpřívětivější. Ovšem s mírou. Přílišné zažehnutí emocí je rizikové. „Musíme odhadnout správnou rovnováhu," poznamenal Malinkovič.

Zdaleka ne u všech obyvatel domova mají Vánoce odezvu. Mnozí jsou na tom zdravotně špatně. Fyzicky i mentálně. „Doby, kdy klienti okopávali záhonky, jsou pryč. Dělávaly se také různé výrobky. Dnes spíš pletou, pářou…," srovnával ředitel.

Chybějící rodiny se snaží nahradit sociální pracovníci. „Počet návštěv ale okolo svátků vzrůstá. Spousta našich klientů má děti daleko, přijíždějí právě na Vánoce," doplnil Malinkovič.

Penzisté se od pondělí schází ve vánočně laděné kavárně. Popíjejí kávu a čaj. Od začátku adventu pak v areálu vystupují školáci i folkloristé. „Ze srdce jim přeju hodně štěstí, zdraví a ať jim chutná," vzkázal Malinkovič obyvatelům domova.
Dárkem se stane také nový výtah. Jeho předání se uskuteční ve středu.