Teď tam parkují auta, už za pár dnů by je ale mohli nahradit vojáci. Volné místo u bývalé cukrovarské haly
v Břeclavi a někdejší tržnice si armáda vytipovala jako vhodné místo na vybudování dočasného zázemí pro případ, že by dostala za úkol střežit česko-rakouskou hranici před náporem uprchlíků.

Informaci v pondělí Břeclavskému deníku Rovnost potvrdil starosta města Pavel Dominik. „Je pravda, že se na nás v této věci armáda obrátila. Hledali místo, kde by mohli dočasně, na omezenou dobu najít v Břeclavi útočiště. Informovali mě, že by mělo jít asi o 180 vojáků. Zároveň jsme se bavili i o ekonomických věcech, například kolik jsou schopní zaplatit za pronájem," řekl Dominik.

Ten armádu upozornil i na existující stanové městečko 
v bývalém zařízení pro běžence na okraji městské části Poštorná. „Tuto variantu ale odmítli s tím, že ty stany nejsou vhodné na zimní provoz," přiblížil starosta.

Kontrolují dodávky

Ke kontaktu mezi vedením Břeclavi a vojáky došlo v závěru minulého týdne. Armáda o něm přesto mlčí. „Budování ubytování pro vojáky v civilních zařízeních či prostorech neplánujeme. V případě jejich nasazení využijeme kapacit zařízení resortu ministerstva obrany," reagoval jen obecně plukovník Jan Šulc z generálního štábu Armády České republiky bez toho, aniž odpověděl na konkrétní otázky týkající se Břeclavi.

Zároveň ale potvrdil, že se v těchto dnech koná cvičení, kterým si armáda ověřuje postupy pro případnou koordinaci sil a prostředků s republikovou policí při řešení migrační krize. K nasazení armády ovšem dojde pouze 
v případě, že o střežení hranic ve větším rozsahu rozhodne vláda. To je reálné, pokud by se Rakušané rozhodli „utěsnit" hranici s Německem a uprchlíci vyrazili oklikou přes Českou republiku.

Například Břeclavanu Jaroslavu Zálešákovi by vojáci ve městě nevadili. „Pokud bude větší nápor běženců, tak s tím souhlasím. Jsem pro udržení pořádku na hranicích," má Zálešák jasno.

Podobně to vidí i Dominik. „Jde o naši bezpečnost. Kdyby k něčemu opravdu došlo, bylo by dobré, aby tady měli vojáci zázemí," míní starosta Břeclavi, který pouze apeloval na armádu, aby v případě nasazení sil na hranice město včas informovala. A předešlo se tak zbytečné panice.

Mezitím pokračují přísnější policejní kontroly na hraničních přechodech s Rakouskem. V pondělí odpoledne stáli policisté i u bývalé celnice v Břeclavi. A zastavovali všechny dodávky přijíždějící z rakouské strany.