Rok od roku klesající počty návštěvníků a hlavně tržby. To jsou hlavní důvody, které vedly členy družstva Autokempink Břeclav k rozhodnutí prodat zavedený ubytovací areál pod zimním stadionem. Záměr už také odhlasovali na členské schůzi. „Statistika hovoří jasně. Každou sezónu poskytneme o zhruba dva tisíce noclehů méně než tu předchozí. Letos sice nebyl pokles tak výrazný, ale většina družstevníků přesto cítí, že perspektiva levného ubytování v kempech není nijak úžasná,“ přiznal předseda představenstva družstva a zároveň správce kempu Jaroslav Pilát.

Jediným zájemcem o hlavní ubytovací část kempu s výměrou jedna a tři čtvrtě hektaru je podle jeho vyjádření město Břeclav. Radnice tady uvažuje o vybudování klidové zámecké zóny s parkem. „Rada města ve středu projednala záměr výkupu pozemků v areálu autokempu. Město by tak mohlo získat velmi atraktivní a zajímavý prostor, který by mohli využívat občané celého města,“ potvrdil tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

Podle něj dává město dlouhodobě najevo, že je jeho prioritou investovat do břeclavského zámku a oživit také jeho okolí. Do podzámčí se i proto přesunula řada aktivit. „Konečné slovo ale budou mít zastupitelé, kterým budou záměr a koncepce využití okolí zámku představeny na nejbližším jednání zastupitelstva,“ upozornil Neděla na fakt, že koupi kempu musí odsouhlasit zastupitelstvo. Obchod s radnicí podmiňují družstevníci zrušením stavební uzávěry na zbývající část pozemků vedle Penny Marketu.

Územní plán tam počítá s občanskou vybaveností, například menším obchodem. A právě ten chce postavit zájemce o více než hekarovou plochu – developerská firma Qinn Invest z Chomutova. „Není to nic tajného. Rádi bychom v Břeclavi postavili malý hobby market, jako doprovodný sortiment k velkým supermarketům. Jeho prodejní plocha by měla být asi šest set až osm set metrů čtverečních,“ sdělil jednatel společnosti Jaroslav Holan. J

ak upřesnil, ve hře není žádný obří řetězec typu OBI, Baumax či Hornbach. Zájem má nová firma vstupující na český trh. „Už jsme domluvení,“ připustil Holan. Pokud nebude mít město výhrady, stavět by se mohlo začít už v příštím roce. A první zákazníky by nový hobby market přivítal v roce 2010. Už příští léto ale bude Břeclav i obce v okolí postrádat velké množství levných ubytovacích kapacit. S autokempinkem totiž zmizí přes dvě stě lůžek v chatkách a ubytovnách a také sto padesát míst pro stany a karavany. Podle Piláta hrál při rozhodování družstevníků, zda autokempink prodat či provozovat dál, důležitou roli také jejich věk.

„Skoro polovina členů má více než sedmdesát let. Kemp vybudovali a léta se o něj starali, aniž by z toho něco měli. Kemp potřebuje modernizaci a ta znamená investice a dlouhou návratnost,“ vysvětlil správce kempu, proč většina hlasovala pro prodej.