S příchodem prázdnin a teplého počasí se začaly plnit i kempy u vodní nádrže Nové Mlýny. Jenže s rostoucí teplotou vzduchu a vody roste i koncentrace sinic v ní a hladina se kalí.

„Voda v okolí tábořiště se už začíná zelenat. Není to ještě tak hrozné, jak to někdy bývá. Jestli ale budou dál taková vedra, tak se kvalita vody brzy zhorší,“ popsal situaci v šakvickém tábořišti Mars jeho majitel Miroslav Hutter.

V autokempu Merkur v Pasohlávkách zatím se sinicemi problémy nemají. I když letos přijdou, mohou se účinně bránit. Příští rok tomu ale bude pravděpodobně jinak. „Voda v obou lagunách, které jsou v areálu kempu, je zatím v pořádku. Pokud by sinice měly bránit v koupání, použijeme proti nim povolený prostředek Pax–18,“ vysvětlil správce autokempu Jan Duda.

Pokud by snad plavci a všichni ostatní návštěvníci vodních ploch v kempu měli strach, že se do vody přidává nějaká škodlivá chemikálie, mohou být klidní. „Tento přípravek se používá i ve vodárenství a je pro člověka zdravotně nezávadný,“ dodal Duda. Pax–18 funguje jednoduše.

U dna laguny tato látka vytvoří ochranný film, který nedovolí živinám prostoupit na povrch, kde se sinice vyskytují. Ty pak nemají z čeho žít. Nadneseně se dá říct, že je v Pasohlávkách vyhladoví.
Duda: Nevím, jak příští rok na sinice

Používat tento přípravek smí letos v kempu Merkur ale naposled. Končí jim tříleté povolení, které vydává krajský úřad. „Co budeme se sinicemi dělat příší rok, nemám zatím tušení. Už o tom samozřejmě přemýšlím, informuji se u odborníků o různých alternativách,“ řekl správce dvaačtyřicetihektarové rekreační plochy v Pasohlávkách. Ve hře je různé odsávání nebo bagrování. „Všechno je to samozřejmě o penězích. Boj se sinicemi je drahý. Při bagrování dna lagun bychom museli žádat o nějakou dotaci,“ zauvažoval správce autokempu a dodal, že toto řešení by nebylo věčné. „Na Máchově jezeře dno vybagrovali, ale během pěti let se tam sinice objevily znovu,“ dodal.

Naděje, že by pasohlávecký kemp dostal další výjimku a přípravek Pax–18 mohl používat i dále, ještě žije. „Je možné, že nám Jihomoravský kraj povolení bojovat proti sinicím tímto způsobem udělí,“ krčil nevědoucně rameny Duda. Případná pomoc by mohla přijít od krajské radní Anny Procházkové z Břeclavi.

„Že by měli mít v Pasohlávkách příští rok problémy se sinicemi, jsem nevěděla. Pokud se ale záležitost bude projednávat na krajském odboru životního prostředí, tak samozřejmě uděláme všechno pro to, aby se povolení prodloužilo,“ ujistila Procházková kempaře.