Téměř deset milionů korun. Tolik stála letošní vylepšení v pasohláveckém kempu Merkur. Do jednoho z největších a nejlépe vybavených kempů v republice každý rok zavítají na dovolenou desetitisíce lidí. Přestože studené a deštivé počasí ze začátku sezony bylo pro kempy nepříznivé, teď se vše obrací.

„V současné době máme v kempu asi tak osmnáct set ubytovaných a ještě sem denně přijde tak pět set lidí. Takže takový průměr. Je pravda, že během prodlouženého víkendu na začátku prázdnin u nás bylo odhadem asi osm a půl tisíce lidí. Dokonce stála před bránou velká kolona aut,“ měl radost z lepšící se statistiky vedoucí Merkuru Jan Duda.

I díky tomu, že v kempu před zahájením sezony i během ní pořádají řadu akcí, jsou podle jeho slov nyní na podobných číslech jako loni. Zároveň však Duda přiznal, že letos dali na zlepšení zázemí kolem deseti milionů korun.

Oprava za miliony

„Opravu Náměstíčka a chatek návštěvníci velmi ocenili. Kdo k nám přijede, tak říká, že je za to rád. A je to vidět i na tom, že se nám peníze vrací zpátky. Snažíme se jít s dobou. Letos jsme investovali asi deset milionů korun. V příštím roce chceme odstranit staré buňky a postavit nové chatky a opravit cesty. Takže to bude zase velmi podobná částka,“ uvedl šéf kempu patřícího obci, který je zároveň místostarostou Pasohlávek.

Další vývoj sezony podle něj hodně záleží na počasí. „Od soboty by měly začít celozávodní dovolené. Čekáme, že během čtrnácti dnů přijedou do kempu další stovky lidí. Je pravda, že předpověď počasí není moc dobrá, ale uvidíme,“ doufá Duda ve sluníčko.

Nabitý prodloužený víkend v červenci dobře prověřil kapacitu kempu, která se také díky opravám sociálních budov neustále rozrůstá. „V současné době se pohybuje kolem sedmi, osmi tisíc lidí. Je to tím, že že tady máme nové sociální budovy. Dokonce jsme objednali i přenosné záchody,“ vyjmenoval Duda. „V pasohláveckém kempu se mi moc líbilo. Je tam dobrá úroveň sociálních zařízení a hlavně čisto. Každý den tam doplňovali i toaletní papír, což se všude nevidí. Prostředí je taky krásné, jen by se mohli zlepšit v jídle,“ byla vcelku spokojená Eva Škrancová z Prahy, která uvítala i možnost úschovy motorek.

Co se týče zahraničních turistů, zatím jich do Merkuru přijelo přibližně stejně jako před rokem. Z celkového počtu návštěvníků činí jejich podíl kolem pěti procent. Z obratu k lepšímu se ale navzdory příchodu horkých dnů netěší zdaleka všude. Například do dříve oblíbeného autokempu Apollo přijíždí letos jen část těch, kteří si pobyt objednali. A to i kvůli počasí.

„Před sezonou jsme měli hodně rezervovaných pobytů. Spousta lidí je nakonec odhlásila buď kvůli počasí, anebo komárům. Takže návštěvnost je teď trochu menší než v minulém roce. Ani nevíme, jestli se to ještě zlepší, těžce se to u kempů odhaduje,“ ví ze zkušenosti vedoucí Apolla Irena Sadílková. Podle ní jezdí do kempu spíše čeští návštěvníci než ti ze zahraničí. „Je to teď trend, že převládají čeští turisté. Přivezou si kola a za víkend to tady projedou,“ uvedla.

Přestože se v blízkosti kempu nachází i vodní plocha, lidé se v ní koupat nesmějí. „Je součástí Národní přírodní rezervace Lednické rybníky. Lidé to ví, ale je pravda, že se tam občas někdo objeví, i když je voda špinavá,“ přiznala Sadílková.

Koupání a dokonce bez sinic si naopak užijí návštěvníci kempu Mars v Šakvicích. Tam mají podle majitele Miroslava Huttera plno. „Máme čtyřicet lůžek a pak celoročně pronajímáme místa karavanům. Jsme teď moc spokojení, i když od dubna do června to byla katastrofa. Pro turisty jsme letos zbudovali nové posezení, hraje nám tady živá hudba. Jezdí k nám jak stálí , tak i noví zájemci o kempování,“ potvrdil lepšící se sezonu Huttner s tím, že voda v novomlýnské nádrži je zatím čistá.