Dětské hřiště, park, vyžití pro všechny generace. Tak by do budoucna měl vypadat areál bývalého břeclavského autokempu u tamního zámku. Než se však představitelé města dohodnou na konečné podobě, mohli by areál zkulturnit zvířata. O místo totiž projevil zájem Petr Vlašic z ladenského ranče.

„Jednáme s panem Vlašicem o tom, že dočasně kemp oživí. Měl by tam koně, využíval by i stávající budovu, která zůstala po kempu,“ naznačil nové využití břeclavský místostarosta Luboš Krátký.

Zájem potvrdil i Vlašic. „Chtěl jsem areál od města pronajmout už v zimě. Teď však zjistili, že sekat trávu by tam bylo hodně drahé a problémové. Takže k tomu využijeme naše zvířata, která máme na ranči v Ladné,“ prozradil plán Petr Vlašic.

Jak dodal, chce bývalý kemp hlavně pro zábavu dětí. Původně tam chtěl uspořádat už i dětský den, ale s městem se zatím nedomluvil. „Jednal jsem s majetkovým odborem. Teď to musí ještě schválit městská rada. Podle plánu jsem měl mít areál v nájmu už od začátku června,“ doplnil s tím, že kromě koní uvidí děti i dospělí v areálu třeba ještě kozy, nebo dokonce osla.

„Přemýšlím také o nějaké malé jízdárně. Otevřeli jsme teď vozatajskou školu a učíme jezdit lidi s povozem a na koni. Takže by pod zámek mohli přijít třeba i starší nebo handicapovaní lidé, kteří mají problém s pohybem,“ viděl v plánu smysl Vlašic, jenž ale doufá, že mu město nechá pozemek pronajatý na více let. Aby se mu vůbec vložené peníze vrátily. V nevyužívané budově chce navíc otevřít kovbojskou hospůdku. „Chceme, aby místo zase žilo,“ netají se.

O osudu kempu na další období rozhodne rada města nejspíše už na svém středečním jednání. „Každopádně chceme, aby areál přes léto ožil. Návrh smluvního vztahu s panem Vlašicem na jednání rady teprve půjde. Takže uvidíme, o podmínkách ještě jednáme,“ nechal se slyšet břeclavský starosta Oldřich Ryšavý.

Přes prázdniny chce město nechat zpracovat ideovou studii, co s místem dál. „Chceme zjistit, jaké bude nejlepší využití celého areálu. Tedy od Včelínu až po náměstí. Uvítáme samozřejmě i návrhy obyvatel Břeclavi. Až bude hotová ideová studie, tak ji určitě představíme i veřejnosti,“ dodal Krátký s tím, že v tomto roce si chtějí ujasnit, co pod zámkem bude a na čem začnou v příštích letech pracovat.

Navíc v současné době je oblast v územním plánu pouze jako veřejná zeleň, takže případné změny stejně musí odsouhlasit zastupitelé.

Nápady na využití areálu mají i obyvatelé města. Před nedávnem na zasedání zastupitelstva vystoupil Kamil Balga ze Staré Břeclavi, jenž by tam uvítal třeba dopravní hřiště. „Zjistil jsem, že nemám kde děti naučit jezdit na kole a vysvětlit jim zásady provozu na silnicích. Bavil jsem se o tom i se známými a ti dospěli ke stejnému názoru. I proto jsme se rozhodli na sociální síti facebook založit stránku Dopravní hřiště pro Břeclav,“ navrhl.