Tropické počasí žene lidi do vody a kempy na Břeclavsku praskají ve švech. Velký zájem o dostupné ubytování a přírodní koupání tak napravuje pomalý a studený příchod léta. Díky němu se však kvalita vody nezhoršuje, jak tomu bývá v polovině prázdnin zvykem.

„Právě jsem se dívala na návštěvnost a jsme na stejných číslech jako minulý rok, což je pro nás úžasný stav. Návštěvníků je totiž opravdu hodně, takže máme veškeré kapacity zaplněné. Včetně nových apartmánů," pochvalovala si včera Marcela Čáslavová z pasohláveckého kempu Merkur.

Největší autokemp v republice zažil silný nápor právě v uplynulém víkendu. „Kromě ubytovaných chodí i hodně denních návštěvníků. Vedra v tom hrají podstatnou roli. Naštěstí se však rekordní víkend obešel bez větších kolapsů," dodala Čáslavová.

Ta láká na koupání do horní novomlýnské nádrže, u níž kemp Merkur leží, na kvalitu a teplotu vody. „Koupání je skvělé. Voda ve velké laguně má podle měření sedmadvacet stupňů a její kvalita je stále dobrá. Další měření je na začátku srpna, ale zatím se vše jeví pozitivně," měla radost.

Sport i koncerty

Kromě koupání ve dvou lagunách nabízí Merkur i pravidelný bohatý program pro děti a dospělé. Fronty se například neustále tvoří u nové atrakce wakeboardingu (surfování s tažným lanem pozn. redakce), veselo je i při nočních rockových a folkových koncertech.

Na pravidelné zábavy sází i šakvický kemp Mars. Tam si podobně jako v Pasohlávkách nemohou letošní sezonu vynachválit. „Díky současnému počasí a plně obsazenému kempu doháníme výjimečně studený začátek sezony. Podle všeho to díky tomu dopadne vyrovnaně. Snad ještě nějaký ten pátek letní počasí vydrží," věří majitel kempu u dolní novomlýnské nádrže Miroslav Hutter.

Stejně jako na opačném konci Nových Mlýnů je i u šakvického střediska kvalita vody navzdory velkým vedrům bez sinic, které by pro špatnou kvalitu lidi od koupání odrazovaly. „Byť jde většinou už v první půlce července kvalita vody dolů, nyní je překvapivě stále čistá. Asi kvůli tomu, že letos nebyla vedra už v květnu, ale přišla až později," zamýšlel se Hutter.

Mars tak trápí pouze špatný stav příjezdové cesty ke kempu. Podle Huttera už ale obec se zpracovaným projektem na její opravu čeká na dotace.

Podobně optimisticky vnímají letošní sezonu také v kempu Apollo, jenž leží mezi Lednicí a Břeclaví u Mlýnského rybníka. „Největší nápor je o víkendech. Na ten následující už máme opět všechna místa zarezervovaná. A voda? Z recepce se k ní ani nedostanu, ale lidi se do rybníku chodí koupat hodně, tak by neměl být problém," vzkázal recepční kempu zastupující jeho vedoucí Irenu Sadílkovou.

Provozovatelé kempů na Břeclavsku se mohou těšit i na následující dny a víkend, kdy se teploty mají držet kolem třiceti stupňů Celsia.