Je to bída, jsme zklamaní. Majitelé kempů v těchto dnech nemají lepší slova pro situaci, v níž se ocitli kvůli nepříznivému počasí. Návštěvníků přijelo málo. V pasohláveckém autokempu Merkur by na první prázdninový víkend nejraději zapomněli. V těchto dnech se situace konečně zlepšila a návštěvníků přibylo. To v kempu Apollo mezi Břeclaví a Lednicí stojí jen pár stanů a karavanů. Mnozí lidé své objednávky na ubytování kvůli počasí ruší.

„Jsme na dvacetiprocentních číslech oproti loňsku. Dnes třeba měli přijel lidé do chatek, nakonec to zrušili. Příští týden má být lepší počasí, což je pro nás nadějné,“ věří v příjezd většího počtu turistů jednatelka autokempu Apollo Irena Wozarová. „Nikdo nepojede pod stan, když pořád prší. To je jasné,“ žehrá směrem k obloze.

„Červenec je zatím zklamáním. Počasí se na začátku letošní sezóny podepsalo. I my máme propad,“ přiznal místostarosta Pasohlávek a správce tamního autokempu Merkur Jan Duda. Všiml si, že dochází k odlivu zahraničních turistů. Důvodem je podle něj hospodářská krize. „Třeba Holanďané tolik nepřijíždějí. Naopak se zase vrátili Poláci. Každý rok je variabilní, ale úbytek trošku je,“ konstatoval.

Vzhledem k neustále zatažené obloze je nejpatrnější úbytek stanařů. „Kdyby vylezlo sluníčky a panovaly teploty kolem třicítky, věřím tomu, že přijedou,“ doufá ve zlepšení Duda.

Ne každý ovšem hledá vedra. Mezi turisty se však najdou i tací, kterým občasné přeháňky a zatažená obloha nevadí. Například Roman Jirák ze Světlé nad Sázavou přijel s přítelkyní do autokempu Merkur u Pasohlávek ve středu ráno a pohled na mračna ho nechal v klidu. „Jsme tady podruhé. Takové počasí mi vyhovuje. Velké horko nemusím,“ svěřil se.

Břehy lagun i novomlýnských nádrží se také staly útočištěm spousty rybářů. „Takhle může být i pořád. Vždyť horka jsou úmorná,“ liboval si kousek od svých udic Antonín Guzek z Českého Těšína. Byť se, jak říká, nejedná o levnou záležitost, taková dovolená mu vyhovuje. Podotkl, že je v kempu spokojený, a to i kvůli kvalitnímu zázemí, které nabízí.

Majitel kempu, což je v tomto případě obec Pasohlávky, dělá pro spokojenost návštěvníků maximum. Kromě modernizace sociálního a obměny ubytovacího zařízení nabízí v areálu spoustu atrakcí, jako jsou bungee jumping, dětská hřiště a další. Kvůli co možná nejlepším možnostem koupání zbavují vodu v lagunách trávy.

Dobře se postarat o kvalitní služby není levná záležitost. To platí všude. „Do kempu vrážíme ročně nemalé peníze. Třeba příští rok chceme zrekonstruovat chatky. Doděláváme i sklep, v němž propagujeme vína místních vinařů,“ vyzdvihla služby autokempu Apollo Wozarová.