Multifunkční centrum se má v budoucnu stát z kina v Mikulově. Vedení města chce, aby se v místě kromě promítaní filmů konaly také kongresy. Kino v uplynulých měsících zaznamenalo rapidní nárůst zájmu diváků. Loni jich přišlo sedm tisíc.

„Digitalizace nám přinesla trojnásobný nárůst návštěvnosti ve srovnání s minulými roky, což bylo i jedním z cílů této modernizace. Zájem o kino nás těší, ovšem stále máme co zlepšovat. Naší snahou je především zvýšení komfortu a kvality služeb návštěvníkům. Chceme jim nabídnout domácí atmosféru, kvalitní podívanou a příjemný zážitek," uvedla Marcela Koňáková, ředitelka společnosti Mikulovská rozvojová, která provoz kina zajišťuje.

Modernizace na promítání ve formátu 2D a 3D se tam uskutečnila zhruba před rokem. Cena se pohybovala kolem tří milionů a tří set tisíc korun. Mikulovští zaplatili náklady z městského rozpočtu, opřít se mohli také o peníze ze Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Také letos se má kino dočkat vylepšení. Zatímco dosud si lidé mohli zajistit vstupenky předem v turistickém informačním centru nebo zamluvit telefonicky, brzy jim vystačí připojení k internetu. V plánu je zprovoznění rezervačního online systému.

„Tento rok počítáme i s částečnou opravou toalet, foyeru kina a úpravou venkovního prostranství. Záměrem je vybudování multifunkčního centra, které bude využíváno do budoucna také ke kongresovým účelům," oznámila manažerka Mikulovské rozvojové Lenka Křivánková.

Ve městě mají začít také pravidelné projekce pro školy. Nabídky se podle všeho dočkají také zástupci škol z obcí v blízkém okolí.

„Někteří distributoři nám poskytují výhodnější cenu vstupného, a studenti tak mají možnost vidět premiérové filmy za nižší ceny. Osvědčilo se nám také půlnoční promítání české premiéry snímku Hobit: Šmakova dračí poušť a i letos bychom rádi v tomto netradičním promítání pokračovali," doplnila Koňáková.

Podle zástupce ředitele základní školy v ulici Hraničářů Miroslava Pokorného je nabídka projekcí dostatečná. Rozšíření se ale nebrání. „S žáky chodíme pravidelně a vždycky jsme si filmy domlouvali individuálně. Budeme ale samozřejmě rádi, pokud nás budou oslovovat více," podotkl Pokorný.

Podobné plány mají také v Hustopečích, kde se letos kino dočká částečné opravy střechy za osmdesát tisíc korun. V současné době ale ve městě pracují na projektu, který by měl kino, stejně jako v Mikulově, proměnit v místo různých kulturních setkání.

„Kromě promítacího sálu by mělo vzniknout například zázemí pro divadlo. Zatím je to vize, projekt má být hotový přibližně do půl roku. Očekáváme náklady v řádech milionů korun, pokrýt je budeme chtít z dotací," sdělila vedoucí odboru marketingu a kultury Dagmar Sedláčková.