„Byla to docela odvaha. Na začátku nás lidé od záměru provozovat nekuřáckou kavárnu v Břeclavi docela zrazovali. Každý se nejdřív ptal a divil, ale klientela se rychle usadila,“ říká provozovatel Kinocafeterie Luděk Kabelka.

Podle něj si do kavárnu kupodivu brzy našli cestu i mnozí kuřáci. A chodí doteď. „Ukázalo se, že existuje spousta lidí, kterým se nezakouřený podnik zalíbil. Je zvláštní, že mezi nimi jsou i kuřáci,“ potvrzuje Kabelka, který přesto nezaznamenal, že by si v kavárně chtěl někdo zapálit.

„Ti, kteří chtějí kouřit, si chodí zapálit ven. Nikdo neprotestuje. Lidi oceňují, že si kafe dají v čistém prostředí a ovzduší. Klientela ale není rozhodně vyprofilovaná jen na nekuřáky,“ uvádí Kabelka.

I jeho stále trochu překvapuje, že se v jeho podniku schází mladí lidé, u kterých by nezasvěcený člověk spíše předpokládal, že budou chodit do hospod, kde se kouří. „Je to o možnosti výběru. Když není, nezbývá vám nic jiného, než jít do zahulené hospody. Jsou samozřejmě podniky, kde by to bez kouření nešlo. Když ale není alternativní nabídka, nedá se dopředu říkat, že to nebude fungovat,“ myslí si zvukový mistr a muzikant, který sám patří mezi nekuřáky.

„Kdybych se měl znovu rozhodovat, určitě bych opět vsadil na nekuřácký podnik. Zkušenosti jsou veskrze dobré, nemáme s tím problémy. Jde hlavně o to, co lidem nabízíte,“ vysvětluje Kabelka po pětiletých zkušenostech s nekuřáckou kavárnou.

Jak říká, přimlouval by se za to, aby v restauracích nebyly koutky pro nekuřáky, ale naopak pro kuřáky. „U hospod je mi to docela jedno. V případě restaurací je to ale jiné, už jenom proto, že mám malé dítě. Myslel jsem si, že to funguje tak, že v každé se dá sednout do nekuřácké části. Není to ale pravda. Musím jich vždycky pár projít, než se můžu někde najíst bez cigaretového kouře. To mě vadí. Já nikoho neobtěžuji, kuřáci mě ale často ano,“ stěžuje si.

A spoléhá na pomoc zákonodárců. „Zákonem bych omezil kouření tam, kde se jí. Tam mi to připadá nepatřičné. Myslím si, že ani doma si u oběda nikdo nezapálí,“ uvádí podnikatel z Břeclavi.

On sám by velmi přivítal, kdyby v každém městě byla alespoň jedna nekuřácká restaurace. Jako například břeclavská Pohoda. Zatím má ale v řadě menších měst smůlu.