Už v půl jedenácté dopoledne začnou hody mší v kostele sv. Kunhuty. Ta je již tradičně sloužena v chorvatštině, němčině a češtině, tedy ve třech jazycích, jimiž se v obci po staletí hovořilo. „Kněz Branko Kornfeind, který bude mši sloužit, je skutečný showman. Při mši obstará nejen všechny liturgické úkony, ale ještě stíhá obřad doprovodit se svou skupinou i hudebně,” uvedla Kopřivová.

Odpoledne následuje folklorní část programu. „Ve dvě začne promenádou po vesnici s nastrojeným kozlem, následovat bude vystoupení našich i zahraničních tanečních folklorních souborů,“ doplnila Martina Jamborová z pořádajícího sdružení.

Moravským Chorvatům se věnuje také Česká televize v dokumentu Moravští Chorvaté – zrazený národ. Poprvé uceleně osvětluje téměř pětisetletou historii Moravských Chorvatů, kteří pobývali i na Břeclavsku.
Nová kniha přiblíží moravské Chorvaty. I barevnost jejich domů a krojůKromě souboru Pálava z Mikulova letos vystoupí také dva soubory Chorvatů z Rakouska. „Bude to Tamburica Uzlop z burgenlandského městečka Oslip, která předvede, co všechno se dá zahrát na tradiční chorvatský nástroj tamburicu. Druhým souborem je Kolo Slavuj z Vídně, jeden z nejkvalitnějších chorvatských ansámblů posledních let,” říká Kopřivová.

Lidé si při slavnosti užijí košt vín i tradiční chorvatskou fazolovou polévku. Nebude chybět dětský program. Na chorvatské hody je tradičně vstup zdarma.

Archeologický nález. Ilustrační foto.
Objevili keramiku z doby bronzové. Kulturák neohrozí