„Soutěž se zde bude konat proto, že loňský vítěz z Bzence Roman Slouk je agronom Sonberku. Proto jsme mu nabídli, jestli by nechtěli soutěž hostit. Sonberk má dobré zázemí. Vinařství je obklopené vlastními vinicemi," vysvětlil Richard Stávek z časopisu Vinařský obzor, který akci každoročně organizuje.

Počet je limitovaný

Roman Slouk se stal neoficiálním mistrem v řezu révy vinné už několikrát. Letos se však rozhodl nesoutěžit, aby dal prostor i dalším. „Práce ve vinohradu není lehká, většinu je potřeba dělat výhradně ručně, a proto jsme se rozhodli uspořádat mistrovství na Sonberku, abychom i veřejnosti přiblížili cestu, kterou musí vinař každý rok překonat," řekl Slouk.

Převzít po něm pomyslný titul mistra v ovládání vinohradnických nůžek budou mít možnost ti, již do čtvrtka pošlou přihlášku se jménem, rokem narození, uvedenou soutěžní kategorií, telefonem a adresou. A to na mail info@vinarskyobzor.cz nebo telefonicky na čísle 773 838 685. Počet účastníků je však omezený. „Celkem se může přihlásit sedmdesát lidí. Jelikož se zájemci hlásí už druhý týden a volají denně, dvě třetiny přichystaných míst jsou již obsazené," oznámil Stávek.

Jak dodal, pravidla soutěže zůstávají stejná. „Naposledy jsme je měnili před dvěma lety. Tehdy jsme se inspirovali pravidly neoficiálního mistrovství světa v řezu révy vinné, které se koná ve Francii," uvedl pořadatel.

Na viniční trati Sonberk s keři odrůdy Pálava budou zápolit v pátek dopoledne profesionální a amatérští vinaři kategorie Elite. Své umění s nůžkami ukáží i účastníci kategorie Junior. Do ní spadají žáci a studenti odborných škol do šestadvaceti let. „Z naší školy se soutěže zúčastní celkem jedenáct studentů," prozradil učitel Střední vinařské školy ve Valticích Jaroslav Osička.

Na to, jak se poperou s praktickou částí učiva, dohlídne odborná komise, která ohodnotí několik soutěžních kritérií. „Není to pouze o čase, ale především se řeší kvalita. Soutěžící dřevěné réví nevytahují z drátěnky, ale nechají jej na keři. Porotci tak lépe posoudí, jaké bylo postavení letorostů a zda byl zvolený správný řez," přiblížil Stávek.

Komisaři pomocí tabulky udělí jednotlivým vinohradníkům trestné body. „Zvítězí ten, kdo jich bude mít nejméně," dodal Stávek.

Rozhovor s Jaroslavem Osičkou, učitelem odborných předmětů na Střední vinařské škole ve Valticích, si můžete přečíst ve středečním vydání Břeclavského deníku Rovnost.