Hned několik míst na Břeclavsku navštívil včera prezident republiky Václav Klaus se svojí manželkou. V Lednici a ve Valticích se zastavil na třídenní cestě Jihomoravským krajem. Livia Klausová navíc zvládla i dětský domov v Mikulově.

Na obědě v lednickém My hotelu se prezidentský pár setkal s hejtmanem kraje Stanislavem Juránkem a se starosty řady obcí regionu. „Už tři dny předem u nás byla kontrola z úřadu pro ochranu státu a z prezidentské kanceláře. Hotel si prošli také policisté. Dnes vše zkontroloval ještě hygienik. Vzorek připravovaných jídel musíme nechat uložený v chladničce. To je pro případ, že by se prezidentovi něco stalo,“ popsal rozsáhlá bezopečnostní opatření před prezidentskou návštěvou majitel hotelu Petr Cibulka.

Podle jeho slov prezidentské menu odpovídalo krajovým zvyklostem s ohledem na sezónu a poslední trendy v kulinářství. „Pro prezidenta jsme připravili roládku z perličky plněnou bílými hřiby a lahůdkový dýňový krém. Vídeňská tabulová špička připomněla blízkost Vídně. A nemohla chybět domácí husa na svatomartinském víně. Menu zakončila specialita z Hlohovce – přesňáky s povidly a mákem,“ vyjmenoval Cibulka.

Po obědě prezident krátce navštívil lednický zámek. Na radnici ho už ale netrpělivě vyhlíželi lidé, kteří si přišli pro jeho podpis. Mezi nimi byl i profesor Vilém Kraus, který prezidenta upozornil na přání vinařů najít jednotný název pro víno z Moravy.

Prezident zodpověděl i několik otázek. Mezi jinými například i tu, co si myslí o politice zdravotnictví ministra Julínka. Václav Klaus prozradil jen to, že by uvítal zásadní reformu systému zdravotnictví. Prostor dostala také autogramiáda jeho knihy pod názvem Modrá, nikoli zelená planeta. Ředitelka lednických lázní Alena Ďurišová předala prezidentovi poukaz do lázní…

Více v Břeclavském deníku v pondělí 26. listopadu