„Je tu hezky a líbí se mi tu. Maso jsem neměla, pro mě je moc tučné, ale svařák i hruškový punč mi chutnaly," usmívala se Danuše Muchová z klentnického zařízení Srdce v domě, které na akci také spolupracuje.

Na prostranství za tamním obecním úřadem se sešli ti, kteří nachází zalíbení v zabijačkových specialitách. Ale i handicapovaní lidé žijící v Srdci v domě.

„Jedná se hlavně o předvánoční stmelování lidí v Klentnici. Začali jsme před třemi lety, když jsme nastoupili do funkce. Říkali jsme si se starostou Romanem Koprivňanským, že by bylo dobré tady něco takového zavést, a to ve spolupráci s ústavem," ohlížel se klentnický místostarosta David Blaha.

Nejednalo se však o klasickou vesnickou zabijačku. Tu Evropská unie na veřejnosti nedovoluje. Pořadatelé si tak nechali všechno potřebné přivézt přímo z jatek.

„Lidi jsou nadšení a nejvíc se stejně těší na závěrečné škvarky," všiml si místostarosta.

Pořadatelé pro všechny příchozí přichystali po dvou kotlech ovaru, polévky i teplých škvarků. O pochoutky, které provoněly okolí, nebyla tudíž nouze.

Kvůli vepřovým specialitám přijel taky Luboš Fiala ze Starovic.

„V Klentnici pravidelně navštěvuji kamaráda. Dnes jsem tu na dobrotách už třetím rokem, takže jsem pravidelný účastník. Ochutnal jsem ovar, na který samozřejmě přijedu i příští rok. Byl výborný," chválil čtyřiatřiceti­letý muž.

Na Vepřové dobroty si zatím vždy našlo cestu více než sto lidí, ať místních nebo turistů, kteří se jdou projít na Pálavu.

„Určitě je to pěkná akce, kde se lidé potkají. Když se přes rok nevidí, tak se uvidí a popovídají si právě tady. Je to takové příjemné předvánoční setkání," nechala se slyšet dvaapadesátiletá Ilona Patková.

Pro zahřátí byl připravený čaj, káva, svařené víno nebo hruškový punč. A nechyběla ani domácí country kapela.