„Chci kandidovat jako zcela nezávislá. Podmínkou je sesbírat alespoň tisíc podpisů voličů, kteří moji kandidaturu podpoří. Začnu už příští týden," řekla Klimovičová.

Do předvolební kampaně hodlá investovat maximálně čtyři sta tisíc korun. Plánuje při ní projet všechna města a obce regionu. „Jsem kontaktní člověk, budu se s lidmi setkávat a bavit se s nimi zejména o zdravotnictví. A radit jim, jak si mohou pomoci," naznačila, jaké oblasti by se chtěla v Senátu zejména věnovat.

„Vím, jak by se dalo zdravotnictví nastavit tak, aby lidem bylo lépe. Proto chci kandidovat," konstatovala žena, která se chce opírat o podporu profesora Pafka, docentky Králíkové, profesora Pirka i dalších lékařských es.

Klimovičová od devadesátých let úzce spolupracovala s Davidem Rathem. Od roku 1995 byla členkou představenstva České lékařské komory, Když se stal v roce 2005 Rath ministrem zdravotnictví, byla necelý měsíc jeho poradkyní. Pak ovšem přišlo obvinění z přijetí úplatku a způsobení milionové škody lékařské komoře, o jejíž odborný časopis se po léta starala.

„Nešlo o mě. Šlo o to dostat doktora Ratha z politiky," má s odstupem času jasno.

Soudy ji po tříletém boji nakonec všech obvinění zprostily. Dokonce vysoudila více než jeden milion korun při sporech se sdělovacími prostředky. Jak ale prozradila, dodnes jí chodí anonymy.

„S podpásovými útoky při kampani počítám. Budou spíše vypovídat o dotyčném protikandidátovi, že mu chybí vlastní pozitivní myšlenky. Já se k takovému stylu snižovat nehodlám," ujistila.

Přesto si neodpustila malé „rýpnutí" do sexuologa Radima Uzla, který jde do boje o Senát za Zemanovce. „Nechápu ho. Je z Ostravy, žije v Praze a kandiduje na Břeclavsku," kroutila hlavou svobodná matka, jejíž dvaadvacetiletý syn studuje také medicínu.

„Paní Klimovičovou znám jen z vyprávění. Já osobně její spojení s doktorem Rathem v senátní kampani určitě nepoužiji," reagoval Uzel.

Klimovičová poslední dva roky provozuje gynekologickou ambulanci v Lednici. A vydává soukromý lékařský časopis. S Rathem už se prakticky nestýká.

„Poté, co jsem odešla z ministerstva, se naše cesty rozešly. Osobně jsem z výsledku jeho působení v politice zklamaná. Myslím si, že svůj talent promrhal. Já jsem za jeho vstup do politiky zaplatila strašně velkou cenu. Vykonstruovaná kauza mně dramaticky poškodila život," ví.

Rathovu současnou úplatkářskou kauzu nechce hodnotit. „Z vlastní zkušenosti vím, že je dobré si počkat na výsledek soudu," podotkla.

Současný senátor Jan Hajda z ČSSD byl v úterý informací o kandidatuře Klimovičové překvapený. „Jste první, kdo mi to říká. Já všechny ostatní kandidáty respektuji, i ji. Rozhodnou voliči," uvedl.