Houbařská sezóna sice zatím není nic moc, přesto mnozí nadšenci s košíky míří do lesů. Jen málokdo už ale přitom myslí na ochranu proti klíšťatům. Mnoho lidí si totiž myslí, že se malí tvorové schovali před zimou. To se ale velmi pletou. „Klíšťata se stále objevují, nebezpečí ještě zdaleka zažehnáno není. Aktivní mohou být už při teplotě šest stupňů Celsia. Současný chlad jejich aktivitu sice omezuje, ovšem nepřerušuje,“ upozornil vedoucí valtického oddělení medicínské zoologie Ústavu biologie obratlovců Akademie věd Zdeněk Hubálek.

Podle něj se na Břeclavsku největší nebezpečí spojené s klíšťaty ukrývá v přenosu lymské boreliózy. Borelie, které vyvolávají toto bakteriální onemocnění, se tady vyskytují zhruba u patnácti procent klíšťat. „Jedno až dvě procenta klíšťat jsou promořená velkým počtem borelií. Ty jsou nejnebezpečnější,“ říká odborník na klíšťata.

Tito malí, krvežízniví tvorové přestávají pro návštěvníky zejména listnatých lesů představovat hrozbu teprve poté, když teplota klesne po několik dnů pod šest stupňů Celsia. „To se klíšťata zastaví, zalezou do půdy a některá takto přezimují. A mnohá uhynou,“ vysvětluje Hubálek.

Že někteří houbaři nebezpečí s podzimním poklesem teplot podceňují, ví i břeclavská mykoložka Jarmila Teplíková. „Všem doporučuji kompletní oblečení a nohavice zastrčené do galoší. A postříkat se repelentem. Klíště si můžete z lesa přinést třeba i v listopadu. Je třeba si dávat pozor a vždy se pečlivě prohlédnout,“ radí zkušená houbařka.

Kdy lidé chytí nejvíce klíšťat, v tom nemají úplně jasno ani odborníci. „Problém je v tom, že jen málokdo vyhledá lékaře hned, když se třeba v případě boreliózy objeví zarudnutí kůže. Mnoho lidí čeká s návštěvou lékaře až do chvíle, kdy začnou mít výraznější klinické potíže. To může trvat měsíc, rok, dva roky i pět let,“ řekla vedoucí břeclavského protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Jarmila Žáková.

Blízké setkání s boreliózou zažil například hustopečský houbař Miroslav Patloka. „Boreliózu dostala před lety moje dcera. Klíště chytila právě na houbách. Od té doby si pokaždé, když jdu do lesa, dávám dobrý pozor. Vždycky se nastříkám repelentem a snažím se dodržovat hlavní zásady,“ podotkl houbař, který má rajon v okolí Velkých Hostěrádek.