V takových případech doporučují odborníci použití repelentu. „Nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat,“ uvádí zástupci Českého hydrometeorologického ústavu na webových stránkách.

Index aktivity klíšťat k 11.6. 2024. Pro zvětšení rozklikněte.Index aktivity klíšťat k 11.6. 2024. Pro zvětšení rozklikněte.Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Mimořádné riziko a aktivita klíšťat panuje na drtivé většině území Jihomoravského kraje. Jedinou výjimkou je východní cíp Hodonínska, kde je situace pouze o stupeň lepší. Aktuální index aktivity klíšťat najdete ZDE.

„Klíšťatům velmi vyhovují vyšší porosty a traviny, vlhkost okolo šedesáti až sedmdesáti procent a vyšší teplota. Teď jsou jejich žně a situace je katastrofální,“ řekla Deníku expertka Alena Žákovská z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Podotkla také, že v současné situaci stačí projít vyšší trávou a výsledkem se stane zhruba sto nasbíraných klíšťat za hodinu. Parazity sbírají například v brněnských Pisárkách nebo městských parcích.

Takto byla duha zachycena z Letonic ve čtvrtek ve 20:30.
Duha po dešti nad Vyškovskem. Bouřku vystřídala kouzelná podívaná

Pro člověka jsou klíšťata nebezpečná zejména kvůli riziku nákazy klíšťovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou. „Odhaduje se, že až pětina klíšťat je infikovaná a může způsobit nákazu klíšťovou encefalitidou či nemoc lymeskou boreliózou,“ upozornil lékař polikliniky Health+ Jan Kábrt.

Pokud na sobě lidé najdou přisáté klíště, nemusí jej před vytažením ničím potírat. Vhodné je vytažení pomocí pinzety, kdy je klíště potřeba uchopit těsně u kůže, minimálně jej zmáčknout a kývavým nebo krouživým pohybem opatrně vytáhnout. Nejefektivnějším způsobem jejich likvidace je následné spálení nebo utopení.

Zdroj: Youtube