Už několik let patří Břeclavsko k oblastem se zvýšeným výskytem klíšťat infikovaných boreliózou. Jistý si člověk nemůže být ani před klíšťovou encefalitidou.

„Letos je klíšťat hodně po celém Břeclavsku. Vyskytují se hlavně v sušších listnatých lesích. Zajímavé je, že borelióza je na Břeclavsku téměř všude. Zato encefalitida se tady skoro nevyskytuje,“ vyjádřil se Zdeněk Hubálek, vedoucí oddělení medicínské zoologie Ústavu biologie obratlovců Akademie věd, které sídlí ve Valticích.

Borelióza je bakteriální onemocnění, které se dá léčit antibiotiky. Encefalitida je virového původu a antibiotika na ní nezabírají. „Jedinou prevencí před nákazou je očkování. V sousedním Rakousku se nechává očkovat až osmdesát procent lidí. U nás je to necelých patnáct procent,“ zmínil překvapivě propastný rozdíl Hubálek.

To, že u nás stoupá výskyt infikovaných klíšťat ve volné přírodě, potvrdil i odborný referent Zdravotního ústavu v Břeclavi Peter Juráš. „Na Břeclavsku není žádná typická oblast s vysokým výskytem klíšťat, které by se měli lidé vyhnout. Proto je vhodné nechat se očkovat,“ řekl.

Na českém trhu existují dvě očkovací látky. Nejvhodnější doba na očkování proti klíšťatům je jednoznačně na podzim. „Lidé se ale mohou nechat očkovat i nyní. Látky se podávají ve třech dávkách s tím, že je nutné se nechat přeočkovat,“ vysvětlil Juráš.

Očkování lze dohodnout i s obvodním lékařem. „Záleží na tom, kolik si za něj lékař naúčtuje. Cena vakcíny se pohybuje od dvou set padesáti korun. Za celé očkování by tak měl pacient zaplatit přibližně tisíc korun,“ doplnil.

Právě poměrně vysoká cena vakcíny je ale zřejmě jedním z důvodů, proč se v České republice nechává proti encefalitidě očkovat tak málo lidí. Na vakcíny totiž přispívají jen některé zdravotní pojišťovny. V drtivé většině případů si očkování hradí pacient ze svého.

Proti borelióze očkovat nelze. Nepříjemné zkušenosti s touto nemocí má i Svatava Rudolfová z Břeclavi. „Můj syn se nakazil boreliózou od klíštěte na Vranově. Byli tam se třídou na školním výletě. Když přijel domů, na zádech měl asi pět rozškrábaných klíšťat. Tak jsem ho rovnou z vlaku odvedla do nemocnice. Tam mě ale odbyli s tím, že k nim nemáme chodit s takovou hloupostí,“ popisovala podivný přístup nemocnice.

Stop po klíšťatech si naštěstí všiml obvodní lékař a hned nasadil mladíkovi antibiotika. „Nemusel jít do nemocnice, ale stejně měl pokažené prázdniny. Byl zvyklý hodně sportovat a to teď nemohl. Celé to trvalo asi rok. Samozřejmě, že jsem měla strach,“ vzpomínala.

Na vyšetření klíšťat chybí ve Valticích lidé

Ještě před rokem si mohli nechat zájemci v Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ve Valticích vyšetřit přinesené klíště. Mohli se tak ujistit o tom, zda nejsou nakažení zákeřnou klíšťovou encefalitidou nebo boreliozou. Pracovníci valtického ústavu ale službu, o kterou byl zájem, letos překvapivě zrušili. Důvodem je nedostatek výzkumníků.

„Dva z našich kolegů jsou dlouhodobě nemocní. Na podobný výzkum nám tak chybí kapacity. Lidé nejen z Břeclavska si ale mohou podobnou službu zaplatit u jedné specializované brněnské firmy,“ uvedl Zdeněk Hubálek, vedoucí oddělení medicínské zoologie v Ústavu biologie obratlovců akademie věd, který sídlí ve Valticích.

Brněnská firma Elisabeth Pharmacon na svých internetových stránkách nabízí za poplatek čtyři sta korun testování borélií v klíšťatech pomocí DNA analýzy. Jak uvádí, u čtyřiceti procent donesených klíšťat odhalili její pracovníci patogenní druh borélie. V případě infikovaného klíštěte přitom vzrůstá pravděpodobnost přenosu infekce na člověka doslova s každou hodinou, kdy je klíště ponecháno přisáté na těle hostitele. Existuje více než padesátiprocentní šance přenosu boreliózy na člověka z infikovaného klíštěte.

Borelióza se u lidí prokazuje značně komplikovaně. Lze ji vysledovat až po několika týdnech od napadení klíštětem. V té době už ale bývá infekce v těle tak rozšířená, že se často velmi obtížně zavádí léčba antibiotiky. Přitom následky špatně léčené nebo neléčené boreliózy mohou být pro člověka velmi nepříjemné. Patří mezi ně například trvalé kloubní potíže nebo také nervové problémy.

Podle pokynů brněnské firmy je ideální, když zákazník doručí odstraněné klíště živé. Může ho poslat i poštou v čisté, vymyté lahvičce s kusem vlhkého papíru. Klíště tak po cestě nevyschne. Zákazníci mohou klíště předat samozřejmě také osobně pracovníkům firmy.