Zaplněný sál, výborná atmosféra a cimbálka Jožky Šmukaře otevřely návštěvníkům nejen jejich srdce, ale i peněženky. „Jsem velice překvapen letošním trendem, kdy šly nahoru ceny všech výrobků. Nedočkali jsme se nikterak závratných stotisícových částek, a přesto bylo dosaženo podobného výsledku jako loni,“ zářil spokojeností ředitel Diakonie Betlém Petr Hejl.

Tradiční licitátor Miroslav Strouhal odklepal kladívkem úctyhodnou částku 428 100 korun, ke které přibylo rovných sto tisíc korun od firmy Lekal. „V těžké ekonomické situaci jsme se ani neodvážili pomýšlet na tak vysokou částku. Z loňského výtěžku se nám podařilo udělat novou střechu pro domov Betlém v Kloboukách, nyní bychom chtěli pokračovat v další rekonstrukci. Díky věrnosti všech sponzorů a přátel, kteří se dražby zúčastnili, věřím, že se nám podaří zvládnout výměnu oken a novou fasádu,“ doplnil Hejl.

Mnohé z dražených věcí vyráběli obyvatelé klobouckého Betlému, děti z Narnie, nebo mladí obyvatelé z domova Arkénie za pomoci svých asistentů. A právě o tyto výrobky svedli již tradičně dražitelé největší souboje.

„Já si osobně velmi cením věcí, které zhotovili chovanci, protože oni do toho dali vědomě svou píli a úsilí, aby přispěli domovu ve kterém žijí. Většina z nich to chápe a dokáží se z toho nesmírně radovat. Takže z těchto věcí mám největší radost i já,“ prozradil majitel firmy Lemak Pavel Barot, který se stal majitelem obrazu Krajina s nejvyšší vydraženou částkou jednačtyřicet tisíc korun.

„Peníze mají obrovskou moc. Jen je rozdíl, jestli člověk vládne jim, nebo oni jemu. A mám-li já vládnout jim, musím je umět dávat. Když se mi podaří něco získat, tak se o to rád rozdělím,“ nechal se slyšet.

Váza Kopretiny v rose bude pro změnu zdobit kancelář šitbořické firmy Pramos. „Jsem na ni pyšný. Je ve firemních barvách,“ hrdě hlásil ředitel firmy Radomír Zelinka, který již posedmé dopomohl k vysokému aukčnímu výsledku.

Vztah k rodným Brumovicím donutil sáhnout hlouběji do peněženky i úspěšného brněnského profesora a dražitele Kamila Ševelu. O rodinné úspory se rozdělil také pravidelný účastník a hustopečský podnikatel Stanislav Ivičič.

Kdo z více jak dvou set přítomných v sále při aukci neuspěl, mohl na konto Diakonie Betlém přihodit korunku nákupem drobných výrobků.

KATEŘINA KOPOVÁ