Necelých čtyřicet milionů korun. Tolik má stát první fáze stavby dopravního terminálu v Kloboukách u Brna. Před jejím dokončením ale Kloboučtí řeší problém. Nebezpečný azbest. Na jeho únik upozornili zástupci Sdružení Za malebné Kloboucko a jeho okolí.

„Požadujeme kontrolní prohlídku blízkých budov, jako jsou kloboucká střední škola, kde sídlí i škola mateřská, hasičská zbrojnice a další domy u náměstí. V pondělí jsme kvůli tomu předali žádost na náš stavební úřad," uvedl ve středu zástupce sdružení, který chtěl zatím raději zůstat v anonymitě. Jeho jméno ale v redakci známe.

Sdružení jde o změření hodnot koncentrace azbestových vláken uvnitř budov. Proč? Před třemi týdny totiž specializovaná firma zjistila jejich vysokou koncentraci v okolí stavby. „Měření dosahovala hodnot tří tisíc azbestových vláken na metr krychlový. Přitom norma pro vnitřní interiéry je do jednoho tisíce vláken. Pokud je překročená, nikdo nesmí do místnosti vstoupit bez speciálních přístrojů," prohlásil člen sdružení.

Situaci údajné kontaminace stavby azbestem řeší i starosta města Zdeněk Lobpreis. „Nechali jsme udělat vzorky štěrku. Převzali je krajští hygienici. Čekáme na výsledky. Hygienici zkontrolují i školu," sdělil starosta.

Firma se brání

Zástupci sdružení Za malebné Kloboucko a jeho okolí řekli, že neznají zdroj azbestových vláken. Na stavbě se však používal drcený amfibolit, což je potenciální karcinogenní hornina. „Je známo, že může obsahovat azbestová vlákna," naznačili.

Na jejich jednání zareagovali i zástupci dodavatele stavby. Vydali prohlášení, v němž mimo jiné uvádí: „Při výstavbě terminálu v Kloboukách u Brna bylo použito zcela standardní certifikované kamenivo z kamenolomu v Želešicích, které splňuje všechny zákonné a technické požadavky."

Společnost navíc zajišťuje nezávislé posouzení vlastností kameniva v Geologickém ústavu Akademie věd České republiky. „Toto kamenivo se těží od sedmdesátých let a dlouhodobě se používá v objemu asi půl milionu tun ročně na všech stavbách v jihomoravském regionu," stojí dále ve vyjádření.

Podle stavebníků neexistují žádná relevantní fakta, která by dokládala pochybení u zhotovitele stavby. Přesto se brněnská firma po dokončení stavby chystá změřit koncentraci azbestových vláken v ovzduší za běžného provozu. Výsledky mají být v září.

Stavba terminálu na náměstí začala loni v listopadu a má být dokončená příští měsíc. „Za tu dobu jsme se mohli azbestových vláken v různé intenzitě nadýchat všichni," dodal člen sdružení, které začalo věc řešit. Na možný únik azbestu již upozornilo i krajské hygieniky, oblastní inspektorát práce a stavební úřad.

Nový dopravní terminál má nahradit nedostatečné zázemí pro cestující a nastartovat proměnu centra města.