„Volilo se veřejně. Koaliční smlouvu jsme nepodepisovali. Je to na ústních dohodách, věříme si,“ uvedl Lobreis s tím, že jeho Starostové a nezávislí vytvořili koalici se zastupiteli za ODS, ČSSD a jediným zvoleným zástupcem KSČM.

„Nazval jsem to pučem,“ zopakoval Miroslav Navrátil, lídr Sdružení nestraníků, které skončilo v opozici, byť získalo od voličů nejvíc hlasů.

Jak popsal, jeden zastupitel z ODS onemocněl, proto se nová koalice mohla opřít pouze o osm hlasů. „Při volbě starosty proto musel pan Lobpreis dát hlas sám sobě. Když se pak měl volit místostarosta z našich řad, ani jeden neprošel. Naši kandidáti totiž o sobě nehlasovali, zdrželi se hlasování,“ vylíčil Navrátil.

Podle Lobreise pro sebe ruku nezvedli ani na místostarostu navrhovaní zástupci koalice. „Při tajném hlasování každý odevzdá hlas. Když je ale veřejné, lidé si myslí, že kandidát nemá sám o sobě hlasovat. A to je přece špatné,“ je přesvědčený. Jak dodal, pokud by při volbě starosty nedal sám sobě hlas, nastala by patová situace.

„Když měla projít třetí volba místostarosty, my jsme žádali alespoň jedno místo v radě. A to po určitém jednání nám bylo oznámeno, že by to nešlo. Tím pádem se volba místostarosty a členů rady přesouvá až na další zastupitelstvo,“ vysvětlil lídr KDU-ČSL Pavel Klement, kterým byl také jedním z kandidátů na místostarostu.

O místo v radě budou lidovci usilovat i nadále. Kdy se uskuteční další zasedání zastupitelstva, však zatím není jasné.