Poznávání hospodářských zvířat, slalom s kolečky, poznávání semen či osiva, odhad jejich hmotnosti a v neposlední řadě i vědomostní test. To vše muselo absolvovat všech jednatřicet semifinalistů soutěže Mladý zemědělec, kteří přijeli v úterý poměřit svoje síly do Městské střední odborné školy v Kloboukách u Brna.

Celodenní náročné klání sedmáků a osmáků, které vyvrcholilo slavnostním vyhlášením výsledků v zrekonstruované kloboucké sokolovně, nakonec ovládla Natálie Mandelíková ze Základní a mateřské školy Těšany v okrese Brno-venkov. „Já snad na tu zemědělku doopravdy nakonec půjdu,“ prozradila dojatá školačka.

Jednatřicet školáků v úterý bojovalo o umístění v semifinále Mladého zemědělce. Prvenstvím se blýskla Natálie Mandelíková.Jednatřicet školáků v úterý bojovalo o umístění v semifinále Mladého zemědělce. Prvenstvím se blýskla Natálie Mandelíková.Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Druhé místo si domů odvezla Sára Procházková, žákyně Základní školy v Kobylí na Břeclavsku. Obě dívky postupují do celostátního kola, které se uskuteční 12. června letošního roku v Brně. Hostit ho bude Agronomická fakulta Mendelovy univerzity.

František Turek (vpravo), generální ředitel akciové společnosti Cerea, která podporuje soutěž Mladý zemědělec, se těší, jak se mladí poperou se všemi soutěžními úkoly.
Podpora projektu Mladý zemědělec nám dává smysl, říká ředitel společnosti Cerea

První z úspěšných hochů, kteří byli v klobouckém semifinále oproti počtu dívek v menšině, byl až na třetím místě Dan Bárta ze Základní a mateřské školy Brno, Jihomoravské nám. 2.

Školáci se se soutěžními úkoly prali statečně. „Nejtěžší pro ně podle výsledků byl kupodivu slalom s kolečky. Nejlépe jim pak šlo poznávání hospodářských zvířat. Možná je to i tím, že většina rodin dětí doma nějaké hospodářství měla,“ porovnala Kateřina Kadlčíková z jedné ze spolupořádajících firem.

Výsledné pořadí

1. místo Natálie Mandelíková, Základní a mateřská škola Těšany, okres Brno-venkov

2. místo Sára Procházková, Základní škola Kobylí, okres Břeclav

3. místo Dan Bárta, Základní a mateřská škola Brno, Jihomoravské nám. 2

Průběh soutěže Mladý zemědělec mohou žáci a učitelé, ale i čtenáři Deníku sledovat na stránkách www.soutezmladyzemedelec.cz. Redakce Deník.cz informuje o soutěži také na všech svých regionálních webech a sociálních sítích.

Jednatřicet školáků v úterý bojovalo o umístění v semifinále Mladého zemědělce. Druhé místo si odvezla Sára Procházková.Jednatřicet školáků v úterý bojovalo o umístění v semifinále Mladého zemědělce. Druhé místo si odvezla Sára Procházková.Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Cílem soutěže je podpořit zájem žáků základních škol o zemědělské obory. Pořádá ji Deník.cz a vydavatelství Vltava Labe Media, odbornými garanty a partnery pak Mendelova univerzita Brno a střední zemědělské školy z Čáslavi a Chrudimi.

Zdroj: Youtube

Generálním partnerem soutěže je společnost Agrofert. Záštitu poskytl Zemědělský svaz České republiky a podporu akci vyjádřil také ministr zemědělství Marek Výborný.