„Navíc studuje obor blízký životnímu prostředí, a to podle mého s nadačním fondem krásně sedí. S Lukášem spolupracujeme již delší dobu a osvědčilo se nám to,“ říká Cibulková, která v Klučkovi vidí dobrého ředitele. Ledňáček nebude polevovat v boji proti drogám, ale plánuje i další projekty společně s obyvateli Břeclavska.


Jak a kdy jste se s Ledňáčkem seznámil? Spolupracoval jste s ním už dříve?
S Ledňáčkem jsem se seznámil těsně po jeho vzniku. Byl jsem totiž členem Klubu vojenské historie Břeclav, který s ním začal spolupracovat a podporoval jej. Osobně jsem se podílel na protidrogovém projektu nazvaném Bez drog. Spolu s Janem Adámkem jsme zajišťovali multimediální podporu.

Stát se ředitelem nadačního fondu není určitě jednoduché. Navíc v tak nízkém věku. Už víte, co se od vás bude očekávat?
Měl bych se zasloužit o to, aby Ledňáček nebyl vnímaný jako staromódní kostrbatá instituce, ale aby se všestranněji zapojil do veřejného života. Jednoduše se více přiblížil lidem. Nízký věk určitě není překážkou, ba naopak přinese nový pohled na zaběhlé zvyklosti.

Jak konkrétně byste se chtěli lidem přiblížit?
Chtěli bychom pořádat více akcí pro veřejnost. Základem je, aby se s námi lidé bavili a dozvěděli se něco nového a zajímavého. Zaměříme se i na osvětu, vzdělávání a zábavu.

Můžete prozradit nějaké projekty, kterými byste chtěli přitáhnout pozornost lidí?
Rozhodně budeme nadále pokračovat v projektu Bez drog. Nápadů na nové akce máme hodně. Věnovat bychom se chtěli například životnímu prostředí, konkrétně boji s odpadky na Břeclavsku. Dále se také zaměříme na záchranu a opravu památek v Lednicko–valtickém areálu.

Myslíte si, že se veřejnost do vašich nových aktivit ještě více zapojí? Chtějí lidé pomáhat?
Chceme zájemce v první řadě motivovat. Nebudeme je k ničemu přemlouvat a do něčeho tlačit. Chceme, aby přišli sami s tím, že chtějí pomáhat a spolupracovat s Ledňáčkem. Nemusí to být jen penězi, ale také třeba duševně nebo fyzicky.

Ledňáček už na Břeclavsku působí více než dva roky. Je mezi podnikateli nebo například školami pořád zájem o spolupráci s nadačním fondem?
Podle mého je podpora veliká. Nicméně se dá jistě ještě udělat daleko více pro zviditelnění Ledňáčka.

Ledňáček je spojený také s dobročinnými aukcemi. Mohou se lidé na nějakou těšit i letos?
Aukce rozhodně na letošní rok připravujeme. Už máme nashromážděná díla, která nám umělci věnovali, a teď je v jednání termín. Určitě to bude dříve než před Vánoci.

Jak vy osobně chcete Nadačnímu fondu Ledňáček pomoci?
Chtěl bych dosáhnout toho, aby lidé Ledňáčka ještě více poznali. A ti, kteří jej ještě neznají, se o něm dozvěděli.

Na jakou akci pod křídly Ledňáčka se mohou lidé v nejbližší době těšit?
Ve spolupráci s My hotelem v Lednici připravujeme na prodloužený velikonoční víkend zábavný program. Součástí bude minifarma s mláďátky domácích zvířat, jarmark s bioprodukty z regionu a bohatý doprovodný program pro děti i dospělé.