Deníku Rovnost to potvrdil místostarosta města Jakub Matuška. „Všichni již víme, že saunový svět nebyl postavený ideálně, řešili jsme řadu provozních trablů, a v posledním roce především to, jak ho uvést do stavu, aby byl v pořádku a mohl fungovat. Sice se nám nechce moc investovat další peníze do nově postaveného zařízení, ale zřejmě nám nic jiného nezbude,“ uvedl Matuška.

Saunový svět postaví v Břeclavi v areálu koupaliště. Vizualizace.
Za Saunový svět dostala Břeclav pokutu 90 tisíc korun. Hrozily i miliony

Saunový svět v Břeclavi

* Původně měl stát město patnáct až osmnáct milionů. Nakonec vyšel na bezmála dvacet milionů korun.
* Veřejnosti se poprvé otevřel sedmého ledna 2019.
* Saunové centrum kritizovala od počátku především tehdejší opozice s Mladými a neklidnými, která o něm hovořila jako o zbytečně drahé investici navíc.
* Hnutí v polovině loňského roku upozornilo na možné porušení zákona o zadávání veřejných zakázek.
* V říjnu letošního roku radnice informovala o zaplacení devadesátitisícové pokuty, kterou jí uložil antimonopolní úřad za pochybení při výběrovém řízení.
* Saunový svět nabízí aroma kabinu se čtyřmi vůněmi a teplotou 40 až 45 stupňů Celsia, finskou saunu, Kneippův chodník, terasu s bazénem a relaxační zónu.

Prvním výrazným zásahem má podle jeho slov být odstranění Kneippova chodníku. „Budeme ho muset zřejmě zlikvidovat. Kondenzuje nám zde voda, budova začíná vlhnout, což je zásadní problém. Místo chodníku bychom zřejmě vytvořili odpočinkovou a relaxační zónu,“ nastínil Matuška s tím, že nerezovou vanu se radnice pravděpodobně pokusí prodat.

Jednou z priorit města je ostatně modernizace celého areálu, kterému dominuje venkovní koupaliště a krytý bazén. Břeclavští nyní připravují projekt jeho rekonstrukce. Zpracovat si nechali i ekonomickou analýzu. „Pracovní verze dokumentace má být hotová do Vánoc. Po Novém roce odsouhlasíme podobu krytého bazénu a celého koupaliště. Samotná hala se rozšíří o jeden bazén pro děti, jejíž součástí bude kupříkladu i vnitřní tobogan. Přibydou také nové volnočasové prvky. Saunového světa by se pak mohl týkat třeba vznik kryokomor. Co všechno ovšem nakonec necháme postavit, teprve uvidíme,“ naznačil místostarosta.

Saunové centrum je aktuálně kapacitně maximálně vytížené. „V určitých chvílích musíme návštěvníky odmítat. Převážnou část z nich tvoří pravidelní uživatelé s permanentkami,“ sdělila mluvčí radnice Jana Pelcová.

Jedním z nich je i Břeclavan Jaroslav Dvořáček. „Chodím do Saunového světa pravidelně. Pořídil jsem si permanentku. Vyšla výhodně. Využívám jak parní, tak i finskou saunu. Prostředí je krásné, i když za mě takové menší a komorní. Lidé si zvykli sem chodit a chodí sem rádi,“ zareagoval.

Jak podotkl, kvalitu provedení není s to hodnotit. „Vím, že se některé věci nepovedly, především využití dřeva tam, kam nepatří, kupříkladu v blízkosti sprch. Ale se spoustou jiných věcí jsem spokojený a chodím sem rád. Komfortní je i to, že dostanu vždy župan, deku a prostěradlo. To zvykem v jiných saunách nebývá. Zmatečný je za mě jen vstup. Po šesté odpolední je třeba jít přes bazén, do šesté pak zadním vchodem,“ zhodnotil Dvořáček.