Budou prostory současné Městské knihovny Břeclav v budoucnu využívat vězni, nebo je zaplní soudní spisy?

Břeclavský starosta Dymo Piškula už potvrdil možnost stěhování knihovny jinam, nejspíše do domu školství. To oběma zájemcům o současné sídlo dává naději. „Podali jsme na radnici oficiální žádost, že máme zájem o budovu knihovny, která sousedí s věznicí,“ potvrdil ředitel Věznice Břeclav Ivo Kadlec.

Vězňů totiž přibývá a chybějí prostory k jejich umístění. Pokud by dopadla jednání věznice s městem dobře, bude záležet i na množství peněz, které by byl stát ochotný na takovou akci uvolnit.

Jednou z možností, která se nabízí, je i směna historické budovy v centru města za objekt bývalé vojenské ubytovny v ulici Kapitána Jaroše vedle kasáren. Okresní soud Břeclav má pro jednání o rozsáhlé prostory ve srovnání s prvním zájemcem o kousek navrch. „Jsme na tom lépe. Máme jednu budovu a druhou, stejně lukrativní, zřejmě do konce roku dostaneme, takže máme případně co měnit.

Trápí nás nedostatek místa. Spisovnu a archiv jsme stěhovali do druhé budovy, ta je ale hodně daleko. Spojení dvou sousedních budov by bylo mnohem lepší,“ přiznal předseda břeclavského okresního soudu Josef Mužík. Soudu podle něj chybí například velká jednací síň pro porady soudců. „Největší, kterou máme, je tak pro čtrnáct lidí. Je docela trapné, když přijdou lidé navíc. Není si kde sednout,“ posteskl si Mužík.

Břeclavský starosta je zatím velmi zdrženlivý. Říká, že nejdříve je potřeba zrekonstruovat dům školství, kam by se měla knihovna stěhovat. „Je teoreticky možné, že se knihovna přestěhuje do nových prostor. Zatím jsme ale v této věci hodně před startem,“ nechce Piškula nic uspěchat, protože o budoucnosti knihovny a domu školství zatím nejednali radní ani zastupitelé.

Zatímco věznice s okresním soudem budou možná o knihovnu svádět urputný boj, její bývalá ředitelka Marta Ondrášková je přesvědčena, že jako instituce i budova si zaslouží lepší osud. „Hodnota tohoto objektu se dá jen těžko vyjádřit. Bylo tam vloženo mnoho peněz státu i města Břeclav a také práce knihovníků,“ vyjádřila se Ondrášková. Hodnota nynějšího sídla knihovny se dá podle ní těžko vyjádřit. „Budova by měla být pro město cenná i z hlediska kulturní historie Břeclavi. A to nejen proto, že původní stavba je z roku 1886,“ dodala bývalá ředitelka knihovny.