Také knihovny v břeclavském regionu se zapojí do devátého ročníku této již tradiční akce. Tu pořádá Klub dětských knihoven SKIP ve spolupráci se Spolkem slovenských knihovníků.

„Očekáváme, že v knihovnách přespí třicet tisíc dětských i dospělých čtenářů,“ uvedl za pořadatele Vít Richter.

„Bude se například číst z knihy, která ještě nevyšla. Spáči mají svolení Renaty Štulcové přečíst si speciálně upravenou kapitolku z její knihy Mojmír – Cesta pravého krále, která popisuje události na Moravě ve třináctém století,“ přiblížil jednu z variant strávení nevšedního večera.

V knihovnách čeká na děti v pátek 3. dubna večer kromě čtení pohádek hlavně spousta her a zábavy. „Od šesti hodin večer se budeme věnovat Františkovi Nepilovi a dětem přečteme například ukázky z knížky Já Baryk. K jeho knížkám chystáme i soutěže, kvízy a vyrobíme si i masky pejsků.
Myslím si, že by mohlo přijít asi pětadvacet dětí, které se vždycky nejvíc těší právě na soutěže,“ představila páteční program v poštorenské pobočce Vladimíra Kuriálová.

I tady na děti čeká jedna z kapitol dosud nevydané knížky spisovatelky Štulcové. „Knížka je věnována spíše starším dětem. My míváme v Poštorné děti tak do páté třídy. Ale před spaním si možná část přečteme. Po půlnoci nás pak čeká hlasování v anketě Kniha mého srdce,“ uvedla knihovnice.

V Pohořelicích přichystali pro děti a všechny milovníky pohádek zajímavou stezku. Ta povede městských parkem, v němž děti spatří postavičky z pohádek. „Loni jsme zasadili pohádkový strom a letos ho chceme ozdobit mašličkami. Stezku pro nás připravuje divadelní soubor Pohoda, který v parku sehraje i několik scének týkajících se oblíbených Večerníčků,“ řekla vedoucí knihovny v Pohořelicích Eva Lukešová.

„Letos k nám přijde asi dvacet dětí. Čeká na ně kromě čtení knížek i stezka odvahy s lampionovým průvodem, která povede přes obec a park. Připravila jsem i zajímavou křížovku,“ řekla o večeru v Brodu nad Dyjí knihovnice Martina Woznicová.

„Především se bude dlouho do noci číst. Dospělí dětem připomenou oblíbené knížky Ondřeje Sekory, Františka Kožíka i Františka Nepila, kteří mají letos významná výročí,“ dodal na závěr Vít Richter.

Všichni účastníci získají na památku i speciální pohlednici, která není běžně k prodeji.