Matuška se s akcí seznámil v Anglii. „Dozvěděl jsem se o tom od lidí z práce, ale hlavně z internetu. Od té doby to už ale hodně vyrostlo," říká muž. Podle něj se přidává i hodně Čechů a Moravanů.

„Já sám jsem k Movemberu přivedl několik svých přátel. Ale znám i padesátníky, kteří skutečně od listopadu začínají pěstovat „protestní" knír," tvrdí Matuška. Otce ale nepřemluvil patří k těm konzervativnějším.

Movember zároveň sbližuje. „Vím i o případech, kdy se na ulici potkali dva cizí kluci s čerstvě oholeným obličejem a začali se mezi sebou bavit o smyslu akce, protože jim bylo jasné, že v tom jedou oba," vzpomíná mladý muž.

Matuška měsíční neholení absolvuje především kvůli hlubokému poslání akce. Připouští sice, že mezi kamarády je to někdy sranda, ale důležité je prolomit tabu. „Klíčové je, aby si lidé uvědomili, že i muži mají své problémy. Ti si to navíc často ani nepřipouští a nikde se o tom nemluví. Ale rakovina prostaty není nereálná hrozba," varuje Matuška.

Sám se nemoci obává. Jak říká, jeho genetická výbava v tomto směru není ideální, ovšem na pozoru by se měli mít všichni. „Muži na sebe musí dávat větší pozor. Každý z nich by měl absolvovat vyšetření prostaty," nabádá muž. Mimo to, že se akce sám účastní, vyzýval k pomoci také jiné muže. Skrze událost ve své břeclavské kavárně Dvůr.

„Prvního listopadu jsme u nás v kavárně odfotili asi dvacet mužů, kteří přišli už z domu hladce oholení. Podle toho, kolik jich až do konce měsíce vydrží neholit se, pošleme částku na výzkum rakoviny," vysvětluje Matuška.

Za každého muže na dobrý účel věnuje padesát korun. Někteří se ale přesto stydí. „Někdo se bojí oholit, jiný zas že by se musel fotit. Muži mohou aspoň zjistit, jak vypadají s knírem," směje se.

Ukončení měsíční události chystá ve své kavárně na poslední listopadovou sobotu.

ADÉLA JELÍNKOVÁ