Včera jsem mu měla položit pár otázek. Celý den mě ovládala nervozita, zda budou mé znalosti němčiny dostačující. Přece jen, s knížetem jsem ještě nemluvila.

Po nabitém programu a dlouhém čekání si Jeho Výsost na mě udělala čas. Nakonec se z Hanse Adama II. vyklubal sympatický muž v letech, který s úsměvem odpověděl na všechny otázky. Jen narážku na svou manželku, která má na své dětství v Čechách špatné vzpomínky, zamluvil.

Věřil jste tomu, že se někdy do lednického a valtického zámku podíváte takto oficiálně?
Já jsem věřil, že se to povede. Dříve jsem navštěvoval Lednicko–valtický areál pouze jako prostý turista, takže jsem oba zámky znal. Poprvé jsem tu byl jako velmi mladý a vždy jsem doufal, že se sem vrátím na oficiální návštěvu.

Jak se vám líbí kraj vašich předků? A co říkáte na přijetí?
Velmi se mi tady líbí. Musel jsem obdivovat, co všechno je tu spraveno a co se povedlo zrestaurovat. Krajina kolem obou zámků je také překrásná. Vůbec se nedivím, že si mí předkové vybrali právě jih Moravy jako své sídlo.

Umíte si představit, že byste tu trávil nějakou část z roku? Třeba léto?
Ano, proč ne. Je tu opravdu krásně. Myslím, že zdejší prostředí toho má mnoho co nabídnout. Jak z hospodářského, tak lidského hlediska.

Chystáte s místními zámky navázat spolupráci? Jakou konkrétní?
Ano, přemýšlíme, čím bychom mohli naši spolupráci začít. Možná bychom zde mohli uspořádat nějakou výstavu. Zatím se jedná jen o návrhy. Doufám, že se alespoň některý z nich stane skutečností. Nic úplně přesného zatím naplánováno není, ale předpokládám, že v nejbližší době se vše zpřesní.

Město Valtice by rádo navázalo užší spolupráci s Vaduzem hlavně v kulturní a sportovní oblasti. Podpoříte toto partnerství měst?
Ano, o této snaze Valtic už vím. Případné partnerství obou měst doporučuji a podpořím. Myslím, že ke konkrétním krokům dojde v nejbližší době.

Jste první lichtenštejnský kníže po dlouhé době, který nemluví česky. Chystáte se to napravit?
To je pravda, česky bohužel vůbec neumím. Měl bych s tím asi něco dělat a možná se tak i stane. Mám pocit, že nejsem příliš jazykově nadaný, takže tento úkol nejspíš přenechám svým vnukům.

Můžete prozradit něco ze svého soukromého knížecího života?
Moje babička je z rodu Habsburků, matka mojí sestřenice je také z Habsburků. Moje žena je Kinská a moje druhá babička je také Kinská. Takže někdy si ze mě moje žena děla legraci, že mám víc české krve než ona sama. Přestože se narodila v Praze.

Více k Lichtenštejnům vpravo nahoře

Autorka: Zdeňka Savarová