Mikulov, Břeclav, Lednice a nakonec Valtice. Tato města navštíví už v pátek vládnoucí lichtenštejnský kníže Hans Adam II. z Lichtensteinu, který přijíždí do České republiky na soukromou návštěvu.

Vládce knížectví pozval Pavel Juřík, jenž nedávno dokončil knihu věnovanou dvěma významným rodům, které žily na Moravě. Nazval ji Moravská dominia Liechtensteinů a Dietrichsteinů.

„Před rokem a půl mi dal kníže souhlas k použití materiálů z archivu ve Vaduzu pro připravovanou knihu. Požádal jsem ho, zda by se nestal jejím kmotrem. A pak už jen stačilo najít vhodný termín,“ měl radost Juřík, který s knížetem zároveň domluvil návštěvy míst spjatých s Lichtenštejny.

„Kníže se na návštěvu i na knihu velmi těší. Náhledy viděl v červenci ve Vídni,“ prozradil autor knihy.
Bude to vůbec první návštěva České republiky od navázání diplomatických vztahů obou zemí.

„Bylo hloupé, že se vztahy nenarovnaly už dříve. Je na místě, že se tak stalo. Vnímám to pozitivně, nebyla to normální situace. Proč bychom neměli s Lichtenštejny rozumně komunikovat, když spolu máme takové historické vazby?“ komentoval před časem situaci lednický starosta Libor Kabát.

Cestu po Břeclavsku zahájí Hans Adam II. v pátek dopoledne na mikulovském zámku. Poté se přesune do Lichtenštejnského domu v Břeclavi, kde navštíví výstavu věnovanou Lednicko–valtickému areálu, který vybudovali jeho předkové.

Zavítá také na zámek do Lednice. Jednodenní návštěvu pak zakončí krátce před čtvrtou hodinou ve Valticích. Tam se také o půl páté koná v Tanečním sále samotný křest.

„Připravili jsme pro knížete přivítání u schodů před zámkem, kterého se zúčastní i zástupci valtické chasy ve slavnostním kroji. Ti také zazpívají píseň,“ prozradila přípravy radnice starostka Valtic Terezie Lvová. Jak dodala, po křtu knihy předají zástupci města knížeti několik lahví valtického vína.

Další dar dostane Hans Adam II. od sklářů z Moravských skláren Květná. Ty v osmnáctém století založil jeho předek kníže Alois I. z Liechtensteina. Bude to velká sada číší a láhev, na nichž bude vyryt velký knížecí erb.

Kníže se na zámku setká například i se zástupci Národního památkového úřadu a prohlédne si výstavu věnovanou nositelům Řádu zlatého rouna na Moravě. Doprovázet jej budou i zástupci dalších šlechtických rodů, například Karel Schwarzenberg.

„Jako autor knihy jsem dotazován, zda si ji bude možné nechat na jejím křtu na zámku ve Valticích podepsat. Bohužel ne. Na křest budou vpuštěni jen pozvaní hosté, jako například historici, památkáři nebo sponzoři. A dále zástupci vedení Jihomoravského kraje, který se snaží o rozvoj spolupráce s Lichtenštejnskem,“ omlouvá se předem všem zájemcům Juřík.

ELIŠKA WINDOVÁ
MICHAL ŠUPÁLEK