Povolební vyjednávání o tom, kdo usedne na radnice v menších městech na Břeclavsku, jsou v plném proudu. Nejnapínavější je situace v Kloboukách u Brna a Lanžhotě. Ani Velkobílovičtí a Valtičtí zatím nemají o nových koalicích jasno. Na rozdíl od Podivína a Velkých Pavlovic, kde nejvíce hlasů získali současní starostové.

„Pracovali jsme tady čtyři roky se Sdružením nezávislých kandidátů a vypadá to, že budeme pokračovat dále. Koalice má podporu i od ostatních uskupení,“ sdělil současný starosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka a lídr vítězné ODS, která získala v komunálních volbách šest mandátů ze sedmnácti.

Ten také podle všeho obhájí křeslo starosty. „Přestože mezi sebou už máme uzavřenou ústní dohodu, nerad bych zatím mluvil o konkrétních jménech. Není ale důvod k nějakým změnám. Vedení města nejspíš zůstane,“ míní.

Ani v Podivíně si lidé asi nebudou muset zvykat na nového starostu. Se čtyřmi mandáty tam zvítězila KDU–ČSL před ČSSD. „Na předběžné koalici jsme se domluvili v neděli. Vypadá to tak, že KDU-ČSL a ODS bude mít v radě dva členy, TOP O9 jednoho. Starostou bych mohl být já, místostarosty Martin Důbrava a Pavel Šemora. Prvním radním by byla Lenka Studená, druhým Jan Latín,“ vyjmenoval podivínský starosta a jednička vítězných lidovců Stanislav Machovský.

Jasno zatím o složení rady města nemají ve Velkých Bílovicích. Navzdory tomu, že Sdružení nestraníků získalo osm mandátů z patnácti, takže bude mít v zastupitelstvu nadpoloviční většinu. Přesto se snaží s ostatními hledat společnou řeč. „První společné jednání máme v neděli. Zatím se vyjednává na úrovni jednotlivých zastoupení,“ uvedla současná starostka Velkých Bílovic Marie Vlková, lídryně vítězné kandidátky.

Opatrný byl i Pavel Trojan, jednička kandidátky ČSSD ve Valticích, která získala šest mandátů z patnácti. „Tušíme, jak to bude vypadat, ale ještě není vše dotažené do konce. Na starostu bych měl kandidovat já. Pozice místostarostů bychom chtěli obsadit také lidmi z naší kandidátky. O složení koalice se ale ještě bavit nechci,“ podotkl.

Nervozita panuje mezi členy vítězného Sdružení nestraníků v Kloboukách, které získalo stejně jako druhá ODS, třetí Starostové a nezávislí a čtvrtá KDU–ČSL po třech mandátech. Přestože obrysy, jak by vedení města mělo vypadat, nestraníci mají, pořád nevědí, koho podpoří lidovci.

„Stále jednáme. Jako vítězové jsme oslovili KDU-ČSL a ČSSD, abychom dali dohromady alespoň osm mandátů z patnácti. Jazýčkem na vahách jsou lidovci. Nevíme, s kým se spolčí. Nestraníky jsme založili proto, abychom Starosty a nezávislé zrušili,“ nechal se slyšet lídr Sdružení nestraníků Miroslav Navrátil.

Ten také dodal, že koaličním partnerům navrhli, že oni jako vítězové by obsadili pozice starosty a jednoho radního. „KDU-ČSL jsme nabídli místo místostarosty a radního. No a ČSSD také jednoho radního,“ prozradil Navrátil.

V Lanžhotě je situace zatím dost nečitelná. Se sedmi mandáty z jedenadvaceti zvítězila ODS před TOP 09. Ta bude mít v zastupitelstvu šest členů. Současný starosta František Hrnčíř, který nakonec kandidoval právě za TOP 09, přiznal, že bude usilovat o obhajobu starostovského křesla. Jak však dodal, koaliční jednání dosud nejsou u konce.

Lídr kandidátky ODS Antonín Hostina se v počtu hlasů propadl na páté místo. Jeho plány stát se starostou to ale nijak nezhatilo. Jak říká, kolegové ho v kandidatuře podporují. „To, že jsem skončil až pátý, připisuji špinavé předvolební kampani. Starosta vyhlašoval, že nástupem Hostiny a ódéesky bude Lanžhot komunistický,“ řekl Hostina.

Plakáty ODS podle něj někdo v Lanžhotě před volbami polepil červenými vlajkami se srpem s kladivem. Hostina proto podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

IVA VALENTOVÁ
JIŘÍ ŠEVČÍK