I přesto, že některá prohlášení politiků naznačovala, že by krajské koalice mohly být ohroženy, tak po jednáních vedení obou stran potvrdilo, že změny v koalici se nechystají.

„Žádný konec koalice se nekonal. Ujasnili jsme si jen, že dál bude fungovat placení poplatků v krajských nemocnicích za pacienty, i že dál platí koaliční dohoda. Ta říká, že obě strany podporují zrušení zákonných opatření, která přinesou úlevu krajskému rozpočtu,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Změna zákona, kterou ve středu schválili poslanci podle něj žádnou podstatnou změnou není a bude tak dál prosazovat úplné zrušení poplatků. „Byl to jen malý krok. Děti do osmnácti let totiž musí stále platit na pohotovosti, za pobyt v nemocnici i v lékárnách,“ podotkl Hašek.

ČSSD tak nyní chce opět navrhnout úplné zrušení poplatků. Nový návrh má nově připravit jeden z krajů. Podle Haška na takovém návrhu pracuje kraj moravskoslezský a poslanci by jej měli dostat na stůl do jednoho měsíce.

Podpora pro případný zákon by pak měla vycházet přímo z koalic krajů. Náměstkyně hejtmana Jihomoravského kraje Anna Procházková za ODS ale žádný tlak na své poslance a senátory neplánuje. „Z koaliční smlouvy nevyplývá, že bychom se museli obracet na naše senátory a poslance, aby podpořili zrušení poplatků,“ podotkla Procházková.

Dále uvedla, že si myslela, že změna, kterou poslanecká sněmovna schválila, bude ke zklidnění situace stačit. „Bohužel je to pořád málo. Udělali jsme maximum a teď bych nechala čas, aby se vyhodnotily dopady této úpravy. Pak se můžeme bavit dál, jestli je nutné poplatky zrušit. Ale v době, kdy hrozí finanční krize budou i tak peníze ve zdravotnictví chybět,“ doplnila Procházková.

Jihomoravský kraj platí za poplatky lidem v osmi krajských nemocnicích už od začátku měsíce. Krajským nemocnicím může jednání kraje ale nyní uškodit. Ministerstvo zdravotnictví totiž upozornilo, že nemocnicím může udělit pokutu.

„Za soustavné nevybírání poplatků může nemocnice dostat opakovaně pokutu až padesát tisíc korun ve správním řízení. Pojišťovny dokonce mohou odmítnout s takovou nemocnicí prodloužit smlouvu,“ uvedl náměstek ministerstva zdravotnictví Marek Šnajdr. Podle něj nepomůže ani fakt, že krajský úřad chybějící peníze nemocnici vydá. „Nejde přece jen o peníze. Právě proto jsou to regulační poplatky. Mají regulovat třeba návštěvnost na pohotovosti. Navíc kraj přichází tímto proplácením o velké peníze, které by měl investovat jinde,“ tvrdí Šnajdr.

Krajské nemocnice ale proti pokutě zatím nemohou nic dělat. „Je to politické rozhodnutí našeho zřizovatele, které musíme respektovat,“ uvedl ředitel krajské nemocnice v Ivančicích Jaromír Hrubeš. Ten tvrdí, že se od chvíle proplácení poplatků krajem situace v nemocnici nijak výrazně nezměnila. „Po zavedení poplatků jsme skutečně zaznamenali pokles návštěvnosti. Situace je ale stále stejná, přestože teď za lidi platí poplatky kraj,“ doplnil Hrubeš.

MICHAL KÁRNÝ a NELA MAŤAŠEJE