„Musíme to prostě vydržet. Lidé jsou sice nespokojení, ale bude to pro obec přínos. Obyvatelé se dočkají nové kanalizace, silnice a také chodníků,“ nabádá všechny k trpělivosti starostka obce Dagmar Kovaříková. Jak přiznala, několik nespokojenců už bylo i za ní.

Důvodem zdánlivě nekonečných prací na hlavním tahu Kobylím je souběh tří různých staveb. „První je budování kanalizace a čistírny odpadních vod. Trvá to sice dlouho, ale je to velmi rozsáhlá akce. Většina obce kanalizaci ani neměla, takže se budují nové kanalizační řady a přípojky,“ představila projekt břeclavských Vodovodů a kanalizací starostka.

Další, navazující stavbou je budování nového silničního tahu obcí. „Novou silnici buduje Jihomoravský kraj. Kromě toho ještě děláme nové chodníky. Proto je to tady v takovém šíleném stavu,“ přiblížila Kovaříková další dvě související investice. Podle jejích slov by mělo být vše hotové do konce roku.

Někteří obyvatelé obce už jsou ovšem z nekonečných výkopů a silnice plné děr otrávení. „Je to tu v takovém stavu už druhý rok. Chápu, že se to udělat musí. Myslím si ale, že je to špatně zorganizované, proto to trvá tak dlouho,“ vyjádřila svůj názor třeba Blanka Mikulicová.

Vadí jí hlavně celodenní hluk a také prach. „Bydlím přímo u hlavní silnice a je to vážně šílené. Celý den tu jezdí spousta automobilů a práší se,“ postěžovala si. Sami Mikulicovi se snaží s autem za současných podmínek vyjíždět co nejméně.

Stejně jako jí vadí neutuchající stavební ruch i Františku Pečinkovi. „Každé stavební práce obtěžují, zvlášť když je máte přímo před barákem. Dobře ale vím, že když se něco dělá, je i nepořádek. A udělat se to musí. Jestli to trvá krátce nebo dlouho, s tím nic neuděláme,“ krčil rameny muž.

Podle něj je to nejhorší u hlavní silnice, protože otřesy způsobují chvění domů. A některé můžou i praskat. „Aut tady jezdí i tak dost. Když se k tomu přidá ještě těžká technika, je to hrůza. Navíc je tu všude plno prachu a kouře,“ poukázal také Pečinka.

I když si ale mnozí Kobylští stěžují, zároveň většinou souhlasí se starostkou, že to prostě musí vydržet.