A právě letos slaví. V červnu to totiž bude pětadvacet let, co tamní muzeum vzniklo. Oslavovat pak budou Kobylští 11. září. „Snažili jsme se vrátit muzeum do života. Nechtěli jsme, aby to byl jen dům, který spí a čeká, až někdo zazvoní a bude se chtít podívat dovnitř. Naším záměrem bylo, aby muzeum po celý rok žilo, aby se do něj návštěvníci rádi vraceli. I z tohoto důvodu kupříkladu neopakujeme výstavy, snažíme se přinášet stále něco nového a originálního,“ vypráví jedna ze správkyň Radoslava Obadalová.

Výstavy obměňuje na patnáct aktivních členů klubu zhruba čtyřikrát až šestkrát ročně. V návaznosti na svátky či roční období. Před nedávnem dokonce Kobylští otevřeli v muzeu i jednu původní školní třídu. K vidění je zde také stálá rozsáhlá národopisná expozice přibližující původní život v obci a jejím okolí, historii Kobylí a vývoj místního kroje.

Nový most u Drnholce na Břeclavsku.
Podle plánu: krajští silničáři pokročili ve stavbě mostu u Drnholce

Za zmínku jistě stojí i dvě stylově vybavené místnosti, a to stará kuchyně, kde se stále na kamnech i pravidelně vaří a peče, nebo obývací jizba. Ta zase slouží k posezení u kávy, a především pak k přednáškám a vernisážím jako kulturní centrum. „Nejvíce na dračku jdou přesňáky. Velký úspěch má pak pokaždé fazulová polévka s trhankama nebo dýňová polévka. Pak šumajstr, bílá máčka, fazula na máčku, šulánky s makem z bramborového těsta, nebo i šulánky se škvarky,“ vyjmenovává Obadalová.

Na podzim jsou hlavní surovinou kupříkladu dýně. „Děláváme ale i knedlíky z bramborového těsta se škvarky nebo s uzeným a s kysaným zelím. A Honzovy buchty. V létě pak ovocný táč s meruňkami nebo třeba třešněmi,“ přibližuje sympatická žena.

Součástí Muzea obce Kobylí je i bylinková zahrádka. Postupně se pak místní snaží ve dvoře zbudovat náves. „Vyroste zde kovárna a vinný sklep a vznikne i prostor na zabijačku. Kromě toho máme nově vysazený i jeden řádek vinohradu, máme tady původní odrůdy ovocných stromů. Zkrátka vše tak, aby se lidé mohli posadit s kávičkou na dvůr a rozpomenout si,“ usmívá se Obadalová.

MUZEUM OBCE KOBYLÍ

- Muzeum je otevřené celoročně. V zimním provozu, který trvá od října do května, vždy o sobotách, nedělích a o svátcích mezi druhou a pátou hodinou odpolední. V letním provozu od června do září pak kromě pondělků každý den v časech od deseti hodin dopoledne do pěti hodin odpoledne.

- Přes zimu se akce zpravidla uvnitř. V létě pak na muzejním dvoře i s kulturním programem. Muzeum funguje i v součinnosti s místními vinaři, jejichž vína zde lze ostatně i zakoupit.

- Nápad na vznik muzea vzešel právě ze strany Klub přátel historie Kobylí. Ku příležitosti výročí rodačky Augusty Šebestové se v místní sokolovně před pětadvaceti lety konala výstava původních dobových věcí, které lidé pohledali na půdách a v domech. Po skončení výstavy mnozí svoje zapůjčené artefakty již zpět nechtěli. Klub proto začal jednat s vedením obce o uvolnění několika místností v tehdy nevyužívané měšťanské škole.