„Na lodi jsme dva strojníci. Na starosti máme veškeré technická zázemí na lodi - hlavní motor, generátor, elektrická zařízeni, tedy čerpadla, rozvody vody a tak dále,“ popisuje svou každodenní náplň práce. Dvaatřicet metrů dlouhá loď je podle něj takový plovoucí dům.

Netradiční kurz

Na stavbě pirátské lodi La Grace už se brigádnicky vystřídalo více než dvě stě lidi z České republiky a ze Slovenska. Jeden den pracují na lodi, další den se plaví. Loď staví převážně čeští jachtaři. Egyptskou loděnici si vybrali kvůli tomu, že se v ní staví dřevěné lodi tradiční metodou.

„Já jsem tu v podstatě na takovém netradičním rekvalifikačním kurzu na pozici strojník,“ upřesňuje Kocourek, který si veškeré náklady, tedy i jídlo, platí sám.

Na lodi si podle svých slov spojí všechny své zájmy a koníčky a uplatní získané celoživotní zkušenosti. Posledních dvacet let se živil většinou jako živnostník. Sehnat zakázky je však podle něj stále horší. A trvalé zaměstnání? Ještě větší problém. „Když jsem volal na nějaký inzerát, každý se mě nejdřív ptal, kolik mám roků,“ líčí své strasti čtyřiapadesátiletý muž.

Na lodi dostal šanci. „Kapitán Pepa se mě neptal, kolik je mi roků. Řekl: Přileť, ukaž co umíš. V červnu jsem tady byl asi čtyři týdny. Pak jsem se vrátil domů kvůli plánované slušně placené zakázce. Ta se bohužel kvůli penězům nekonala. Zaměstnání jsem nesehnal,“ pokračuje Kocourek. Na konci listopadu se tak do Egypta vrátil. A na moři zůstane i přes Vánoce.

„Na netradiční Vánoce se těším. Dvacátého prosince bychom měli vyplout na jih Egypta, do Hurghady. Tam budeme dolaďovat vše na lodi a pak přijdou první zkušební plavby po okolních ostrovech,“ těší se dobrodruh z Podivína.

Jak říká, dokud nebude loď plně provozuschopná, je s kamarády na lodi „na brigádě“. Jakmile přijdou první platící klienti, může posádku kapitán Pepa začít platit.

Splnil si sen

„Někdy v polovině osmdesátých let jsme se byli s kamarádem zeptat u Československé námořní plavby v Praze, jestli by nás nevzali na lodě jako strojníky. Hold, kdo si počká, ten se dočká,“ usmál se Kocourek.

V Podivíně má galerii, v níž časem plánuje udělat výstavu fotek ze své egyptské výpravy. Vlastně nejen egyptské. „V dubnu bychom měli vyplout do Evropy. Suezkým kanálem do středomoří, to znamená Kréta – Řecko – Sicílie – Elba. Tam by se měl uskutečnit evropský křest lodi a pak nás čekají plavby po středomoří. A na podzim někam do tepla – Karibik, nebo Rudé moře,“ popisuje Kocourek.