Plavil se z Egypta do Řecka a Itálie. Za silného větru se kymácel na stěžni ve dvacetimetrové výšce. Neměl strach. Byl opatrný. Na moři je třeba mít zdravý respekt, není to strach . Hlavně s rozvahou a opatrně, říká pětapadesátiletý dobrodruh.

„Život na moři je zajímavý. Člověk nemusí spěchat nikam do práce. Má to výhody i nevýhody. Vstanu z postele a už jsem v práci. Nemusím utíkat na vlak,“ usmívá se Kocourek, jemuž život mořského vlka přirostl k srdci.

Jako jachtař se plaví na lodích už pětadvacet let. Jenže když přišla nabídka na práci strojníka na historické lodi La Grace, znamenalo to novou výzvu. Byť je mu už pětapadesát let, nezalekl se jí. „Je to úplně jiná dimenze. Pětadvacet metrů dlouhý koráb, staré příčné oplachtění. Prostě nádhera,“ popisuje.

Nejdříve se v Egyptě podílel na stavbě lodi, aby na ní pak jako jeden z členů posádky vyplul do neznáma. A že není práce na lodi zrovna procházka růžovým sadem, poznal záhy.

„Člověk musí vylézt na stěžně. Hlavní plachta je ve výšce deset metrů, košová v osmnácti metrech a nejvyšší brámová asi ve dvaadvaceti. To je sedmé patro. Stojíte na laně nataženém pod ráhnem, břichem přehnutý přes ráhno. Plachta se odváže a spustí dolů,“ líčí Kocourek akrobatický výkon.

Jenže drobný muž má pro strach uděláno. I když vítr zesílí a nahoře se houpe jako na kolotoči, situaci zvládá. „Mně výšky nevadí, lítám na padáku. Tady to má výhodu, že jsem uvázaný aspoň pomyslně k něčemu pevnému,“ říká.

Docházely síly

S posádkou Čechů, kteří historickou repliku pirátské lodi postavili, má za sebou 3500 námořních mil. V lednu se plavili v Rudém moři. Nejdřív se učili loď ovládat. Pak zůstal Kocourek pět týdnů na plavidle sám. V Egyptě. Když byla opět posádka kompletní, následovala cesta přes Suezský průplav. Čtyři dny jeli dobrodruzi proti bouřce.

Chtěli na Krétu, ale silný vítr byl proti. Bouře je tlačila na východ. Nakonec se jim podařilo doplout k nejvýchodnějšímu řeckému ostrovu Rhodos. Pokračovali do Athén, kde loď slavnostně pokřtili. To byl jeden z nejemotivnějších zážitků. Mořeplavci kotvili v nejluxusnější maríně Řecka. V programu nechyběli hudebníci v dobovém oblečení, vojáci a piráti. Řekové byli u vytržení.

Po vyplutí z Athén směrem na jih zažila posádka La Grace obrovskou bouři. Ta vzala dobrodruhům hodně sil. „Byli jsme tak unavení, že už jsem usínal za kormidlem,“ přiznává Kocourek.

Nakonec vše dobře dopadlo. A hurá do Itálie. Posádku navštívil herec Tomáš Hanák, který v těchto končinách natáčel seriál Cestování z Istambulu do Gibraltaru. Z pirátské lodi byl nadšený.

Kocourek se setkal i s partou z Moravy, nalodili se i dva jeho spolužáci. Přivezli kanystry s vínem, takže bylo veselo.

„Mě se to moc líbilo. Člověk, který nepozná, jak to na lodi chodí, by mu možná záviděl. Ale tam se pořád maká, neustále se něco opravuje. Pro Luďka to byla velká dřina,“ popisuje Kocourkův spolužák Lubomír Adámek z Podivína.

O Kocourkovi ví dobře i kronikář města Podivína Zdeněk Hasilík. „V kronice je uvedený už dvakrát. A místní lidé o jeho dobrodružstvích ví,“ potvrzuje Hasilík.

Dobrodruh se možná znovu vydá na moře. Jen zatím nezná termín. Rád by uspořádal výstavu fotografií z mořeplavby ve své podivínské galerii U Kocoura. Teď ale hlavně shání práci, což není vůbec snadná věc. Na lodi zatím byl za ubytování a stravu. S turisty, kteří se chtějí projet na pirátské lodi, to zatím nebylo moc slavné. Ale v létě už je loď plná.