A vyprávěla. „Našla jsem nápis, že kojící místnost je ve druhém patře. Tak jsem tam s malým vyběhla, abych ho nakrmila. Kdysi jsem tam už byla, tentokrát jsem ale prošla celou chodbu a nic. Zkoušela jsem tedy ještě o patro výš, ovšem výsledek byl stejný," říkala Haghofer.

Nakonec ji poradila tamní zaměstnankyně, že má jít do suterénu. Ani tam však napoprvé nepochodila. „Naštěstí jsem potkala jednu ze sestřiček, která mě navedla do neoznačené místnosti. Pochodila jsem asi po dvacetiminutovém hledání," doplnila žena.

I jednorázové řešení

Měla smůlu. Podle jednatele zdravotnického zařízení Karla Klanici se trefila do stěhovacího období. Kojící místnost byla skutečně původně ve druhém patře. „Přestěhovali jsme ji a nejspíš ještě nedošlo k označení, to mě mrzí. Zvolili jsme přízemí, protože je tam lepší přístup s kočárky. Děkuju za upozornění, napravíme to," reagoval Klanica.

Mít k dispozici kojící místnost není zákonnou povinností. Jde o službu navíc, která je však pro ženy s nejmenšími dětmi vřele vítaná. „Zrovna na poliklinice přitom mají krásné vybavení," oznámila Haghofer v závěru.

V sousedním areálu nemocnice mají zázemí pro matky několik. Najít je lze zejména u dětského či novorozeneckého oddělení. „Jsou tam, kde se děti pohybují nejčastěji. Že bychom ale udělali nějakou místnost vedle kantýny, to zase ne," sdělila ředitelka břeclavské nemocnice Janka Bambasová.

Obecně podle ní platí, že bez jasné navigace pozbývají na významu nejen místnosti určené ke kojení. „Vyřešit to lze 
i jednorázovým vyčleněním prostoru, kde maminka zůstane o osamotě a má klid," zmínila ředitelka.

Stejně jako v nemocnici panuje čilý ruch například na úřadě okresního města. K dispozici je tam takzvaný family point – místnost pro kojení vybavená křeslem, přebalovacím pultem či hračkami. „Je v prvním patře. I když je na chodbě řádně označená, několikrát se stalo, že ji ženy hledaly. Narazila jsem na jednu, která kojila na chodbě, což nám nevadí, ale v takových chvílích mohou matky využít i větší soukromí," uvedla mluvčí radnice Eliška Windová.