Svoji půjčovnu nemáme. Když je poptávka, odkazujeme zájemce na podnikatele ve městě nebo v okolí. Taková byla častá odpověď pracovníků turistických informačních center na Břeclavsku. Svá kola má pouze to břeclavské. A hned šestadvacet. Zájem přitom v obcích zaznamenávají už teď, hlavně od zahraničních návštěvníků. Domácí si kola vozí.

„Zájem o kola je zatím přiměřený vzhledem k začínající sezoně, ve srovnání se situací v minulých letech ale mírně klesá. Turisté se na kolech nejčastěji vydávají na Pohansko, do Lednicko-valtického areálu, případně k soutoku Moravy a Dyje,“ popsala Hana Hlavatá z Turistického informačního centra Břeclav.

Navíc břeclavská půjčovna patří mezi ty, která mají certifikát Cyklisté vítáni. K dispozici jsou tedy i mapy cyklistických tras, boxy pro odstavení kol a samozřejmostí jsou i kontakty na opravny v případě nehody. Půjčit si mohou lidé jak pánská, tak i dámská kola a k mání je v centru i jedno dětské. „Zatím se nám nestalo, že bychom měli kol nedostatek. V takovém případě bychom ale oslovili půjčovny v okolí,“ přiznala možnost Hlavatá.

Ostatní centra v hlavních turistických místech na Břeclavsku řeší situaci jen jako zprostředkovatelé. „Půjčovnu už neprovozujeme. V Mikulově se služba rozšířila mezi podnikatele. Máme tady několik menších půjčoven a i jednu větší. Kola navíc mají opravená. Takže pokud přijdou zájemci, odkazujeme je na půjčovny ve městě,“ prozradila ředitelka Turistického informačního centra v Mikulově Marcela Koňáková.

Jak doplnila, v Mikulově mají o půjčení kol zájem hlavně cizinci. Ti si je totiž na dovolenou do České republiky nevozí. „Češi a Slováci naopak přijedou vybavení, velká část si už kola vozí. Spíš teď řešíme ve městě opravny kol, je jich tady minimum. Stejný problém je s úschovnami,“ nastínila ředitelka.

Podobně jsou na tom také v Hustopečích. „Odkazujeme lidi na půjčovny v okolí. Přímo v Hustopečích je jedna, další je ve Velkých Pavlovicích,“ uvedla vedoucí centra v Hustopečích Marcela Zelinková s tím, že na Hustopečsku je narozdíl od jiných oblastí v regionu zájem o půjčování kol mnohem menší. Hlavně proto, že turisté si kola už vozí poslední roky sami.

Kola si naopak hodně půjčují lidé například v Lednici. Vydávají se za památkami do lesů nebo do Valtic. „Také musíme odkazovat turisty do půjčoven mimo turistické centrum. Vlastní nemáme. Ale asi jen padesát metrů od nás jedna je. Otevřená je o víkendech, když je zájem, přiběhne provozovatel i v týdnu. Zájem je opravdu veliký, stejně jako každý rok,“ řekla pracovnice centra Karolína Hulejová.

S nepořízenou odejdou zájemci i z turistického a informačního centra ve Valticích. I tam ale získají informace, kde si kolo mohou zapůjčit.

V posledních letech využívají lidé i nabídku Českých drah. Přímo ve stanici v Břeclavi si také mohou zapůjčit několik kol. Vrátit je naopak mohou i jinde po své trase. Navíc, pokud turisté přijeli vlakem, dostanou na navíc dokonce i slevu.